Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy – katalogu výstavy Obrazy konců dějin 85-95

28.5.2020 se v Uměleckoprůmyslovém museu, 17.listopadu 2, Praha 1, konal slavnostní křest knihy – katalogu výstavy Obrazy konců dějin 85-95.

Radikální katalog k výstavě Obrazy konců dějin: Česká vizuální kultura 1985-1995 vydává nakladatelství BiggBoss Books společně s Uměleckoprůmyslové museum v Praze.  Jedná se o „bordelickou bibli“, v níž se na 462 stranách koncentruje ultimátní devadesátkový chaos.

Samotná výstava je prodloužena do 21.června 2020:  http://martinfryc.eu/vystavy/vernisaz-vystavy-obrazy-koncu-dejin-ceska-vizualni-kultura-1985-1995/

Vizuálně radikální katalog k výstavě Obrazy konců dějin 85-95 vydává nakladatelství BiggBoss společně s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Bordelická bible, v níž se na 462 stranách koncentruje ultimátní devadesátkový chaos, svérázným způsobem popisuje proměny obrazového kánonu od poslední fáze komunismu přes nekontrolovaný revoluční kvas až po postupnou komercionalizaci nové mediální scény v České republice. Všímá si i opozičních, avantgardních a antisystémových tendencí celé epochy, ale také tehdejšího zpravodajství, reklamy a popkultury.

“Obrazy konců dějin jsou vizuální esejí o jedné antidekádě, kdy radikální politické změny probíhaly paralelně s výraznou proměnou vizuálních médií a jejich rolí,” shrnuje kurátor výstavy a editor katalogu Pavel Vančát. Publikace se čtyřmi verzemi obálky má podobu kancelářského pořadače se záložkami doprovázenými časovou osou s obaly LP. Na nejlesklejších papírech se zde potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze od Antona Corbijna nebo erotické časopisy se snímky pojízdných prodejen Jana Malého a teleshoppingem TV Nova. “Grafické zpracování využívá pokleslou estetiku, klišé, první systémové fonty a technická omezení překotně se uvolňující, naivní i machrující doby,” dodává Zuzana Lednická ze Studia Najbrt, která se postarala o grafický design katalogu.

Na závěr už jen jediné: Ten bordel, který tu, milí studenti, žijeme, se jednou bude jmenovat dějiny.

Kniha je k dostání na:

https://bit.ly/Obrazykoncudejinbook

Všechny fotky ze křtu a ukázky z knihy: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy – katalogu výstavy Obrazy konců dějin 85-95