Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy Jediná krása / best of fotodeníků Petra Jedináka

18. 12.-7. 1. / Knupp Gallery / Fotografie

18.12.2017 se v Knupp Gallery, Revoluční 17, Praha 1, konal slavnostní křest knihy Jediná krása / best of fotodeníků Petra Jedináka.

„Když se podívám kolem, vidím jenom krásu.“ Před více než 10 lety se fotograf Petr Jedinák rozhodl udělat jednu fotku každý den, aby zachytil prchavé okamžiky, které už se nikdy nevrátí. Výsledkem je unikátní osobní časosběrný dokument, který čítá přes 4 000 fotografií. Do této knihy vybral 250 nejlepších z nich.

Zachycují nejrůznější scény od klasických portrétů, přes street art až po záběry z ložnice. Atmosféra v nich se pohybuje v rozpětí od marasmu, přes erotické dusno až melancholii a vděčnost. V komentářích k fotografiím objasňuje autor kontext jejich vzniku a přidává další pointu. Kniha funguje jako svébytný dokument o současném umění, o lásce a vztazích, a měnících se časech. Vedle toho je možné ji číst jako autobiografický komiks o jedné krizi středního věku a uměleckém zrání.

Na pozadí sugestivních obrazů se tu odehrává příběh probuzení muže, který začíná typicky, rozvodem. Fotograf opouští mnohaletou kariéru navzdory tísni a neznámu v kapitolách Hledání a Zmar. Názvy dalších oddílů Probuzení, Boj za sebe, Druhý dech a Nirvána prozrazují, že tento příběh nakonec dopadne dobře. Mezi tím se však Jedinák musí vyrovnat se smrtí své matky a s prodejem domu, který miloval a vrátit se do míst svého dětství do hlavního města. Tam potkává řadu osudových žen, které ho přes sex, drogy a rocknroll přivedou k poznání sebe sama.

Autorovi se podařilo spojit dva nečekané cíle, uspořádat výbor nejlepších fotografií z ohromného celku, který přes 10 let vznikal, a současně s tím odvyprávět chytlavý příběh, který snadno najde čtenářské sympatie.

JEDINÁ KRÁSA vychází v nakladatelství Smršť za podpory Svoboda a Williams v nákladu 500 ks ve formátu 297×207 mm. Kniha obsahuje 272 stran černobílých fotografií s komentáři v českém a anglickém jazyce. Cena knihy je 1 000 Kč.

Součástí večera byla také prezentace nedávno vydané sběratelské bibliofilie HOLY BODY / SVÁTOST TĚLA.

Petr Jedinák (*1963)

Patří od 90. let k předním českým portrétistům. Jeho práce byly přes 20 let spojeny s časopisem Reflex, pro který vytvořil stovky mimořádných portrétů slavných osobností. Svojí knihou „Cesty k portrétu“ (2004) ovlivnil směřování celé české portrétní fotografie. Po odchodu z médií se věnuje umělecké tvorbě, jíž dominují akty a intimní portréty.

Nechte si posílat e-mailem pozvánky na další akce a dostanete od Petra jeho knihu CESTY K PORTRÉTU jako dárek: http://eepurl.com/bK3oy5

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy Jediná krása / best of fotodeníků Petra Jedináka