Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy Českej rap

12. 10. 2022 proběhl v klubu Radost FX, Bělehradská 234/120, Praha 2, křest knihy Českej rap.

www.ceskejrap.cz

Kniha českej rap je pocta nejoblíbenějšímu žánru současnosti. Najdeš v ní informace o historii, vývoji i současnosti českého rapu. Obsahuje exkluzivní interview s největšími jmény domácí scény. Informace, které jinde nenajdeš. Jednotlivá interview doplňují osobní vzpomínky DJe Poety, který rap sleduje přes 25 let. On a jeho team připravují unikátní obrazové materiály a rarity. Kniha českej rap by neměla chybět žádnému fanouškovi!

“Českej rap byl magickej svět!” českej rap JE magickej svět! Je tu s námi více než 30 let a stále nemá svou knihu. Nikde nenajdeš info o vzniku českého rapu, chybí i pořádné informace o jednotlivých interpretech. Pokud vyloženě nesleduješ svého oblíbeného rappera, není snadné dostat se k relevantním informacím. Poznej českou rapovou scénu od začátku až do současnosti. Na jednom místě. Od samotných tvůrců. Kniha českej rap vychází na podzim roku 2021!

Jak to celé začalo? V první části knihy se dozvíš o prvních jménech a prvních pokusech. Začalo to v Praze? Praha by si to ráda myslela, ale je to opravdu tak? Kdo měl první vinyl? Jaké to bylo, když PSH byli Peneři Strýčka Homeboye a ještě s nimi partu netvořil Vladimír 518? Jak vypadalo období Rapmasters? Z jakých uskupení se dali dohromady Chaozz a jaký byl jejich příběh? Pamatuješ si další projekty Kata jako byli Rigor Mortiz nebo 3D? Ano, to bylo ještě dávno před Prago Union!

V další části se podíváme do doby Lyrik Derby a prvního velkého boomu českého rapu. Zatím jen mezi těmi, “co věděli”, ale už s pořádnou dávkou nadšení. Bavíme se o době, kdy po celé republice koncertovali Indy & Wich, De Fuck To, Špatnej Wliw, Divokej západ, K.O. Krů, De Zrechts, Naše Věc, Jižní Pionýři, Bow Wave a další party, které už často nefungují, ale byla by škoda je zapomenout. Vycházel časopis Bbarák a u něj vytoužená alba jako Repertoár nebo My3. Vstupovali jsme do nového tisíciletí a v českém rapu panovala pohoda, kterou se pomalu chystal rozbít Toxic Funk a nástup Supercrooo. Ke konci tohoto období se formují zásadní české labely jako je Bigg Boss nebo Ty Nikdy.

Po roce 2010 nastal opravdový boom českého rapu, kdy o domácích rapperech začínal vědět i mainstream. Dařilo se Marpovi, Logic zakládal Yzo Empire, Paulie Garanda začala hrát i celoplošná komerční rádia a do zvuku českého rapu více a více pronikaly současné trendy ze světa. Na scénu vpadl Maniak. Číslům prodejnosti a views začal dominovat Ektor, Viktor Sheen a Yzomandias. Rest začal běhat a udělal velkou a silnou desku, se kterou hravě vyprodal Roxy. Smack dělá více a více tracků, které nejsou ovlivněné UK soundem, ale nebojí se ani UK Drillu, který u nás hrdě reprezentují 58G. Rozpadají se Azurit Kingdom. Bigg Boss ohlásil konec. Orion pracuje na Teritoriu 3 a do toho si popěvuje v Gruppo Salsicia. Stírá se rozdíl mezi rapem a zpěvem. Interpreti jako Hasan, Calin nebo Stein27 neřeší žádné hranice žánru a tvoří zajímavou, svobodnou muziku.

Se zásadními jmény jednotlivých dekád přináší kniha českej rap exkluzivní rozhovory a unikátní fotky. Historické materiály doplňují fotografie vytvořené čistě kvůli této knize. Čeští rappeři vzpomínají na své začátky, milníky kariéry i na situace, které často zůstaly ukryté i před nejvěrnějšími fanoušky. Díky tomu, že knihu tvoří team lidí spojených s rapovou scénou, padla řada nečekaných otázek a o to zajímavějších odpovědí. Jednu věc zatím neprozradíme, jen naznačíme – kniha bude originálním způsobem interaktivní, aniž by interaktivní prvky narušovaly samotnou četbu.

Celou knihou se vinou vzpomínky DJe Poety, který je autorem knihy. Jak sám říká: “českej rap vnímám někdy od roku 97, kdy na scénu vpadli Chaozz a Televize neboli ‘čumim na bednu’ a já začal zjišťovat, že tu existuje i malá rapová scéna. A že jsem objevil kulturu, která je neskutečně zajímavá, částečně tajemná, undergroundová a mainstreamem absolutně nepochopená. Je nádherné sledovat jí růst a vybarvovat se. Dneska tu máme tolik rapperů a skupin se svým originálním zvukem, že si každý může vybrat svůj šálek. Na českej rap jsem pyšný. Zároveň cítím, že širší veřejnost stále moc nechápe a nepřijímá, že se v hudbě nemusí jen zpívat a mluvit o lásce. Snad k tomu kniha českej rap přispěje.

Ladislav Poeta Zeman aka DJ Poeta se zabýval hiphopovou kulturou drtivou většinu svého života. Od fanatického fanouškovství až po příspěvky na lokálních webech, později články v časopise Street a rapovými pořady na Českém rozhlase, pak na rádiu Wave a ještě později na rádiu Spin. Tam působí dodnes – ve své pravidelné tříhodinové show. Mnohokrát se objevil jako odborník na rap ve vysílání České televize. Jako novinář zpovídal i velká zahraniční jména – pro představu – 50 Cent, Ice Cube, Raekwon (Wu-Tang Clan), Dizzee Rascal, Onyx, Guru (Gang Starr), Alchemist, Slaughterhouse, DJ Scratch, De La Soul, Beatnuts, Tha Alkoholiks, EMPD, DJ Drama, Atmosphere a další. Kromě moderování rapového pořadu Black Chart na rádiu Spin a příležitostnému psaní o hudbě se věnuje hraní na parties. Je rezidentem nejstaršího českého RnB klubu M1 Lounge.

Každá scéna má knihu. Spíš několik. V jiných zemích se rap zkoumá na univerzitách. Rappeří hrají s orchestry, vyjadřují se k zásadním společenským tématům, jsou uznáváni jako hudebníci. U nás se na ně pořád trochu dívá jako na něco exotického. Kolikrát na rap fans někdo začal trapně mávat rukama, jen proto, že je baví rap? Nebo napodobovat scratchování DJe? Kniha českej rap by i těmto lidem mohla ukázat, že tady máme scénu, na kterou můžeme být pyšní, která má svou historii, a která momentálně dominuje všem streamovacím službám. Navzdory tomu, že tradiční média se tváří, jako by třeba takový Viktor Sheen nebo Nik Tendo vůbec neexistovali.

www.ceskejrap.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy Českej rap