Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knih Michaela Třeštíka: „Hodně jsem nikde“ a „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“ s ilustracemi Věrky Vybíralové

1. 12. 2021 se v Kavárně a galerii Art-n-Coffee, pasáž českého designu, Na Příkopě 24, Praha 1, konal slavnostní křest knih Michaela Třeštíka: „Hodně jsem nikde“ a „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“.

Knihu „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“ ilustrovala známá umělkyně Věrka Vybíralová.

Obě knihy vydalo nakladatelství Motto a pokud nejsou vyprodané, tak jsou v dostání ve všech dobrých knihkupectvích.

Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče

aneb

Jak přemýšlet o architektuře pro laiky i znalce od deseti do sta let.

Albert Einstein kdysi řekl: „Pokud to neumíš jednoduše vysvětlit, tak tomu dostatečně nerozumíš.“ Michael Třeštík se v architektuře skutečně vyzná, a proto dovede jednoduše i s nadhledem vysvětlit její historické, stylové a technické souvislosti – od Stonehenge až po moderní stavby. Radí, jak o architektuře přemýšlet, čeho si na ní všímat, o čem pochybovat a nad čím žasnout. A svým osobitým pohledem zaujme jak děti, tak více či méně poučené dospělé.

Pro texty Michaela Třeštíka jsou charakteristické překvapivé souvislosti, živé metafory a smysl pro humor. Nesnaží se poučovat, čtenáře chce hlavně naučit dívat se, vzbudit v něm zájem. V dialogických textech mluví se čtenářem jednoduše a srozumitelně, ale zároveň jako s rovnocenným partnerem. Ukazuje, že není třeba všechno vědět, důležité je hlavně nepředpojatě vnímat.

………..

Hodně jsem nikde

Michael Třeštík ve své autobiografii vypráví o dobách dávných i nedávných. Ať už jeho ambice omezovala politická situace či pandemie, vždy měl potřebu (nejen) sám sobě něco dokazovat. Ve spletitém pohledu do soukromí líčí své dětství, klukovské sny i všechny své lásky včetně té životní, jíž je manželka Helena. Ani tentokrát mu nechybí vtipný nadhled, s nímž popisuje životní eskapády, úspěchy i nepříliš příjemné zkušenosti. I když se věnoval architektuře, Michael Třeštík měl odjakživa snaha realizovat se jako umělec. Přes obrázky nahých žen jeho tvůrčí cesta vedla k pastelům a dokonce si vyzkoušel i keramiku. Významnou část knihy tvoří jeho úsilí napsat román. Zdi tvé mu nakonec v roce 1988 vyšly a otevřely mu cestu do porevoluční české společnosti. Jenomže život není jen o lukrativních nabídkách a pozvánkách na rauty. Život je také o odmítnutích. Michael Třeštík o tom ví své a zaznamenává život v celé jeho pestrosti.

Michael Třeštík

Původním vzděláním inženýr architekt je od roku 1989 na volné noze a pracuje jako výtvarný kritik, publicista a spisovatel. Několik let byl šéfredaktorem a vydavatelem literárního týdeníku TVAR a vydavatelem encyklopedií KDO JE KDO. Od roku 1992 je dramaturgem většiny filmů své ženy, dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Vedle románu Zdi tvé (1988) a knih shrnujících jeho vtipné životní postřehy napsal řadu publikací o výtvarném umění, které zpřístupnil i dětem. Aktivně se věnuje i kresbě a fotografii. Patří k významným sběratelům a znalcům českého výtvarného a užitého umění. Od roku 2003 vede internetový obchod s uměním a starožitnostmi eAntik.

Věrka Vybíralová

Patří k nejvýraznějším tvářím současné výtvarné generace. Pro její rukopis je charakteristická dynamická linka, kterou uplatňuje při tvorbě komiksů, portrétů, ilustrací, storyboardů i na velkoformátových malbách interiérů. Je absolventkou několika uměleckých škol, kde se vytříbil její styl. K architektuře má blízko díky praxi v oblasti restaurátorství, pozlacovala například střechu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Od roku 2019 publikuje ilustrace v týdeníku Reflex. Její díla jsou k vidění na mnoha místech u nás i v zahraničí. Pro České centrum v New Yorku vytvořila komiksy reprezentující Českou republiku v USA. Z tvorby Věrky Vybíralové je cítit respekt k umění starých mistrů, zároveň jde vlastní neotřelou cestou, nebojí se experimentovat a posouvat hranice. Její nespoutaná energie nejlépe vynikne při živých performancích dynamické rychlokresby, jejíž je zakladatelkou.

http://www.motto.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knih Michaela Třeštíka: „Hodně jsem nikde“ a „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“ s ilustracemi Věrky Vybíralové