Křest knih Michaela Třeštíka: „Hodně jsem nikde“ a „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“ s ilustracemi Věrky Vybíralové
1. 12. 2021 se v Kavárně a galerii Art-n-Coffee, pasáž českého designu, Na Příkopě 24, Praha 1, konal slavnostní křest knih Michaela Třeštíka: „Hodně jsem nikde“ a „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“.
Knihu „Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče“ ilustrovala známá umělkyně Věrka Vybíralová.
Obě knihy vydalo nakladatelství Motto a pokud nejsou vyprodané, tak jsou v dostání ve všech dobrých knihkupectvích.
Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče
aneb
Jak přemýšlet o architektuře pro laiky i znalce od deseti do sta let.
Albert Einstein kdysi řekl: „Pokud to neumíš jednoduše vysvětlit, tak tomu dostatečně nerozumíš.“ Michael Třeštík se v architektuře skutečně vyzná, a proto dovede jednoduše i s nadhledem vysvětlit její historické, stylové a technické souvislosti – od Stonehenge až po moderní stavby. Radí, jak o architektuře přemýšlet, čeho si na ní všímat, o čem pochybovat a nad čím žasnout. A svým osobitým pohledem zaujme jak děti, tak více či méně poučené dospělé.
Pro texty Michaela Třeštíka jsou charakteristické překvapivé souvislosti, živé metafory a smysl pro humor. Nesnaží se poučovat, čtenáře chce hlavně naučit dívat se, vzbudit v něm zájem. V dialogických textech mluví se čtenářem jednoduše a srozumitelně, ale zároveň jako s rovnocenným partnerem. Ukazuje, že není třeba všechno vědět, důležité je hlavně nepředpojatě vnímat.
………..
Hodně jsem nikde
Michael Třeštík ve své autobiografii vypráví o dobách dávných i nedávných. Ať už jeho ambice omezovala politická situace či pandemie, vždy měl potřebu (nejen) sám sobě něco dokazovat. Ve spletitém pohledu do soukromí líčí své dětství, klukovské sny i všechny své lásky včetně té životní, jíž je manželka Helena. Ani tentokrát mu nechybí vtipný nadhled, s nímž popisuje životní eskapády, úspěchy i nepříliš příjemné zkušenosti. I když se věnoval architektuře, Michael Třeštík měl odjakživa snaha realizovat se jako umělec. Přes obrázky nahých žen jeho tvůrčí cesta vedla k pastelům a dokonce si vyzkoušel i keramiku. Významnou část knihy tvoří jeho úsilí napsat román. Zdi tvé mu nakonec v roce 1988 vyšly a otevřely mu cestu do porevoluční české společnosti. Jenomže život není jen o lukrativních nabídkách a pozvánkách na rauty. Život je také o odmítnutích. Michael Třeštík o tom ví své a zaznamenává život v celé jeho pestrosti.
Michael Třeštík
Původním vzděláním inženýr architekt je od roku 1989 na volné noze a pracuje jako výtvarný kritik, publicista a spisovatel. Několik let byl šéfredaktorem a vydavatelem literárního týdeníku TVAR a vydavatelem encyklopedií KDO JE KDO. Od roku 1992 je dramaturgem většiny filmů své ženy, dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Vedle románu Zdi tvé (1988) a knih shrnujících jeho vtipné životní postřehy napsal řadu publikací o výtvarném umění, které zpřístupnil i dětem. Aktivně se věnuje i kresbě a fotografii. Patří k významným sběratelům a znalcům českého výtvarného a užitého umění. Od roku 2003 vede internetový obchod s uměním a starožitnostmi eAntik.
Věrka Vybíralová
Patří k nejvýraznějším tvářím současné výtvarné generace. Pro její rukopis je charakteristická dynamická linka, kterou uplatňuje při tvorbě komiksů, portrétů, ilustrací, storyboardů i na velkoformátových malbách interiérů. Je absolventkou několika uměleckých škol, kde se vytříbil její styl. K architektuře má blízko díky praxi v oblasti restaurátorství, pozlacovala například střechu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Od roku 2019 publikuje ilustrace v týdeníku Reflex. Její díla jsou k vidění na mnoha místech u nás i v zahraničí. Pro České centrum v New Yorku vytvořila komiksy reprezentující Českou republiku v USA. Z tvorby Věrky Vybíralové je cítit respekt k umění starých mistrů, zároveň jde vlastní neotřelou cestou, nebojí se experimentovat a posouvat hranice. Její nespoutaná energie nejlépe vynikne při živých performancích dynamické rychlokresby, jejíž je zakladatelkou.