Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest dalšího svazku Díla Pavla Juráčka a uvedení zrestaurovaných snímků Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata

29. 2.-29. 2. / Kino Lucerna / Film

29.2.2016 se konal Křest dalšího svazku Díla Pavla Juráčka a uvedení zrestaurovaných snímků Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata – projekce v Kině Lucerna a Křest v nově otevřené Galerii Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1 – Palác Lucerna, mezipatro (po schodech a naproti vstupu do Kina Lucerna).

Kniha Postava k podpírání vychází v Knihovně Václava Havla jako 4. svazek edice Dílo Pavla Juráčka. Obsahuje všechny známé a dostupné verze této mrazivé grotesky a nabízí tak čtenáři jedinečnou možnost jít v Juráčkových stopách. Její vydání je součástí projektu Archiv Pavla Juráčka, který vzniká od února 2014, kdy Juráčkův syn Marek Juráček předal do správy Knihovny Václava Havla otcovu pozůstalost, která se nyní postupně třídí a digitalizuje. Cílem projektu je uvést dílo Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí.
K tomuto záměru se ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla připojí i Národní filmový archiv vydáním Juráčkových dopisů, které bude v roce 2017 prezentováno na knižním veletrhu Svět knihy.

Národní filmový archiv uvádí zrestaurované filmy Pavla Juráčka Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata. Dvojice slavných filmů režiséra Pavla Juráčka se zařadila do série snímků, které prošly digitální restaurací.

Pavel Juráček byl talentovaný scenárista a režisér, jedna z klíčových osobností Československé nové vlny. Přestože se již roku 1969 dostal na černou filmařskou listinu a mohl tak natočit pouze tři autorské filmy, měl na ostatní tvůrce své generace dalekosáhlý vliv. Mezi tyto filmy se řadí jak celovečerní snímek Případ pro začínajícího kata, který Juráček režíroval spolu s Janem Schmidtem a který patří do “zlatého fondu” české kinematografie, tak i proslulý středometrážní film Postava k podpírání.
Národní filmový archiv restauroval oba filmy v rámci projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví, podpořeného zeměmi Evropského hospodářského prostoru (EHP) – Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem. Projekt je spolufinancován Ministerstvem kultury České republiky. Partnery projektu jsou Norská národní knihovna a CESNET.

INFORMACE O FILMECH
Případ pro začínajícího kata
1969, 102 minut, černobílý
Režie a scénář: Pavel Juráček, kamera: Jan Kališ, střih: Miroslav Hájek, hudba: Luboš Fišer, architekt: Milan Nejedlý
Hrají: Lubomír Kostelka, Pavel Landovský, Klára Jerneková, Milena Zahrynowská, Luděk Kopřiva, Slávka Budínová, Pavel Bošek, Miroslav Macháček, Věra Ferbasová, Eduard Dubský, Jiřina Jirásková, Jiří Hálek, Radovan Lukavský, Nataša Gollová, Jiří Hrzán
Anotace: Lemuel Guliver z Dlouhé ulice podniká neplánovanou cestu do říše Balnibarbi, na létající Laputu a zase zpátky. Podobenství o totalitním zřízení, kde platí bizarní zákony a lpí se na nepsaných pravidlech, se mísí s fantaskní podívanou, ve které se ,,sen dotýká světa a svět snu“. Kafkovsky laděný film Příběh pro začínajícího kata vypráví ve dvanácti kapitolách nadčasový příběh cizince, jenž přináší do stojatých vod Balnibarbi naději a rozruch, čímž mu je místo role hosta přisouzena role podezřelého. (Eliška Malečková)

Postava k podpírání
1963, 38 minut, černobílý
Režie a scénář: Pavel Juráček, Jan Schmidt, kamera: Jan Čuřík, střih: Zdeněk Stehlík, hudba: Wiliam Bukový, architekt: Oldřich Bosák
Hrají: Karel Vašíček, Consuela Morávková, Ivan Růžička, Jiří Stivín
Anotace: „Co člověka odlišuje od zvířete na pět?“ „Rozum?“ „Ne! Kázeň!“ Alegorický film Postava k podpírání burcujícím způsobem obnažuje lidskou posedlost řádem, která člověka činí kyselým a otupělým. Ústřední postava snímku, muž, který si vypůjčil jednoho dne kočičího společníka a na druhý den se jej pokouší usilovně vrátit, aby nebyl pokutován, prožívá drama bez konce. Půjčovna není k nalezení a tak muž s kočkou v aktovce kráčí bludištěm chodeb, čekáren a kanceláří, aby si nakonec na své břímě zvykl. (Eliška Malečková)

www.nfa.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest dalšího svazku Díla Pavla Juráčka a uvedení zrestaurovaných snímků Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata