Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest Atlasu spontánního umění

12.4.2017 proběhl slavnostní křest nového Atlasu spontánního umění v knihkupectví ArtMap ve Vojtěšské 18, Praha 1 (kousek od Národního Divadla).

Publikace Atlas spontánního umění přináší 25 míst v České republice, která jsou veřejně přístupná a na kterých se nachází jedinečná díla neškolených umělců. U každého z nich je mapa, abyste je bez problému našli, ale i fotografie, abyste výlet mohli na chvíli odložit.

Tohoto jedinečného česko-anglického průvodce připravil propagátor spontánního umění Pavel Konečný spolu s Šimonem Kadlčákem. Zařadili do něj díla napříč kategoriemi art brut, outsider art, lidového či naivního umění a medijní tvorby, která vznikala hlavně z čiré radosti z tvoření.

Monumentální sochy tesané rovnou do skály, kamenné hlavičky z patníků podél cest, zahrada vyzdobená betonovými postavičkami v zářivých barvách, malovaný vinný sklep nebo soukromý pozemek přetvořený svým majitelem na svérázný autorský „dinopark“, tento průvodce zahrnuje 16 míst s málo známými díly a 9 muzeí s expozicemi uměleckých autodidaktů, která jsou veřejnosti přístupná v České republice, a to napříč kategoriemi art brut, medijní tvorby, lidového či naivního umění. Pod souborným názvem Atlas spontánního umění je shrnul a okomentoval dlouholetý propagátor a sběratel marginálních uměleckých projevů Pavel Konečný.

Atlas spontánního uměníFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest Atlasu spontánního umění