Vernisáž Josef Hron: Velmi opožděná výstava
Do 3.6.2021 bude v prostorách výstavní síně Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná krásná výstava obrazů ak. mal. Josefa Hrona. Otevřeno je Út – Pá 11 – 18, preferujeme když se návštěvy ohlásí předem – ideálně na můj mail martfryc@gmail.com.
Před více jak 25 lety odjel mladý galerista do malé vesničky Nový svět u Valtínova na česko-moravském pomezí u Jindřichova Hradce, aby se zde setkal s malířem Josefem Hronem, kterému chtěl udělat výstavu v Praze. Přestože na plánovanou schůzku dorazil, setkání se ze záhadných důvodů neuskutečnilo – autor totiž doma nakonec nebyl.
Jaké pak bylo jeho překvapení, když se po 25 letech objevil v Galerii Art Mozaika vnuk Josefa Hrona, mezitím již zesnulého, s nabídkou na výstavu mistrových prací!
Galerie Art Mozaika se dlouhodobě věnuje znovuobjevování umělců, na které výtvarná obec tak trochu pozapomněla. Je tomu tak i v případě díla ak.mal. Josefa Hrona (1915 – 2006), jehož díla nás nadchla hned při prvních setkáních s nimi.
Josef Hron, který se narodil v roce 1915 v Novém Světě u Valtínova na Jindřichohradecku, vstoupil do veřejného života již v roce 1939. V letech 1951 – 1955 vystudoval výtvarnou výchovu na PedF UK v Praze u prof. Cyrila Boudy, Martina Salcmana a Karla Lidického. Jeho pedagogické působení zahrnovalo teorii a metodiku výtvarné výchovy na VŠUP a AVU a výuku kreslení na SUPŠ Praha. Účastnil se řady samostatných i kolektivních výstav a napsal také knihu „Jak namalovat krajinu“. Mezi lety 1959-1970 přispíval do časopisu Estetická výchova (Výtvarná výchova).
Náměty pro svá kubizující díla čerpal z krajiny i ze zdánlivě obyčejných předmětů. Ve tvorbě Josefa Hrona se promítala úcta k národním kulturním tradicím, zejména k prostým výrobkům lidové tvorby, ať z hlíny, dřeva, textilu či skla. V oblasti krajinomalby dělil svoji tvorbu mezi klasickou krajinu českého venkova a městské prostředí, ve kterém žil a tvořil.
Tato výstava připomíná též další slavná jména z autorovy rodiny – slavného herce Bedřicha Karena a především Jakuba Hrona Metánovského, známého českého fyzika, vynálezce a především tvůrce roztodivných českých novotvarů, který byl jedním z hlavních předobrazů Járy Cimrmana. Nejúspěšnější vynálezem Hrona Metánovského byl kalamář, který se nemohl převrhnout (buňát nekotitelný), s nímž zaznamenal i skromný komerční úspěch.