Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Jednovečerní vernisáž Adam Holý / WeTransfer (in memoriam)

20. 7.-20. 7. / Berlínskej model /

20.7.2016 se v galerii Berlínskej model, pplk.Sochora 9, Praha 7, konala jednovečerní. vernisáž Adam Holý / WeTransfer (in memoriam).

Texty k výstavě:

Adam Holý měl mít v galerii Berlinskej Model v srpnu výstavu.
I přes tragickou událost jež se stala, jsme se ve spolupráci s Polansky Gallery rozhodli Adamovi výstavu uspořádat.
B.M.
————————–————————–————————–——-
Poslední výstava Adama Holého se nakonec koná o dva týdny dřív, než bylo původně domluveno. O jeho výstavě v Berlínskym Modelu jsem se dozvěděl před pár dny, když Facebook zaplavily překvapené reakce na jeho předčasnou smrt. To, že by se výstava měla odehrát i přesto, že vernisáž už nestihne, byla okamžitá reakce na šok. Ze zkušenosti vím, že každá výstava pro něj byla výzvou, kterou prožíval naplno, někdy až dramaticky. Stejně intenzivně občas působila i jeho osobnost. Nedávno nám do Polansky Gallery poslal přes wetransfer nové fotky. Plánovali jsme na podzim projekt s názvem Theory of Ghosts, skupinovou prezentaci na veletrh. Ve složce bylo jedenáct fotografií krajin. Zmnožené pohledy s poeticky věcnými pracovními názvy. Tři z nich jsme teď společně vybrali pro výstavu WeTransfer v Berlinskym Modelu.
J.H., 15. 7. 2016
————————–————————–————————–——-
Adamův odchod je nejen děsivě předčasný a absurdně náhlý, ale navrch se odehrál právě v době, kdy se jeho talent a zarputilost, kterými mě odedávna oslňoval (a někdy i iritoval), začínaly definitivně a nevyvratitelně zúročovat. Měl jsem v posledních letech pocit, že se Adam konečně naučil chápat i překonávat sám sebe, jak o tom vypovídaly čím dál tím překvapivější fotky a promyšlenější výstavy.

Těch pár fotek, které měl Adam nachystané na výstavu do Berlínského modelu, bohužel teď už nesvědčí jen o jeho poživačném i hořce patetickém romantismu, ale vyjevují najednou s až děsivou jasností leccos o jeho skutečném vztahu vůči zázračnu a nekonečnu, které ho dostihlo dřív, než kdokoliv včetně jej samotného mohl čekat. Je dvojnásob strašné tak průzračně vidět, že v hledání absolutna nakonec tím nejkrutějším možným způsobem paradoxně zvítězil.

Nezbývá než Ti poslat někam do absolutního prázdna za tvoji neurvale svůdnou jasnozřivost vřelé i trpké díky, milý Adame.

P. V., 15. 7. 2016

————————————————–

Ve věku 42 let náhle zemřel fotograf Adam Holý. Uznávaný umělec je mimo jiné držitelem ocenění Fotograf roku 2014 v rámci Czech Grand Design za fotografie do knihy Overview Effect. Český fotograf vystavoval po celém světě, u nás ho známe například z tvorby filmových plakátů pro filmy jako jsou Pelíšky, Želary, Nestyda, Paralelní světy a další.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Jednovečerní vernisáž Adam Holý / WeTransfer (in memoriam)