Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Jednorázová vernisáž výstavy Ladislavy Gažiové: když ty nebýt hodný, ty nikdy nebýt jako Tintin

29. 4.-29. 4. / Berlínskej model / Malba

29.4.2015 se v galerii Berlínskej model, pplk.Sochora 9, Praha 7, konala jednorázová vernisáž výstavy Ladislavy Gažiové: když ty nebýt hodný, ty nikdy nebýt jako Tintin

Text Luďka Rathouského o Ladislavě gažiové:

Ladislava Gažiová (1981) se narodila na Slovensku, ve Spišské Nové Vsi. Její studium bylo poměrně pestré co se osobností, které na této cestě potkala, týče. Studium umění započala v roce 2000 v Košicích v ateliéru Adama Szantpetéryho, po dvou letech přestoupila do ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské AVU a v roce 2008 ukončila své studium v ateliéru Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V témže roce získala Cenu kritiky za mladou malbu.

Laďa Gažiová je bezesporu nejzajímavější malířkou své generace. Od příchodu do Prahy se její postoj k malbě profiloval ve spolupráci se sourozeneckým tandemem „Indie Twins“ – Anežkou a Jakubem Hoškovými. V díle Ladislavy Gažiové se objevují prvky street artu v podobě stříkaných šablon, konceptuální způsob myšlení, estetika hudební americké nezávislé scény a znaky a témata ze slovenského, či spíše romského venkovského prostředí. Aktivně spolupracuje s romskými organizacemi a vede výtvarné kurzy pro romské děti.

V současné době začala experimentovat s fotogramy. Spolu s přesunem k jiným technikám se mění rovněž obsahy její tvorby. Fotogramy, kresby, koláže a malé intervence do knih jsou zkoumáním obrysů a hledáním průsečíku mezi subjektivní poetikou a zájmem o podoby reflexe odlišných a vzdálených kultur.

Ladislava Gažiová umí překvapit, a přes drsnou pravdivost sdělení ve svých obrazech a neotřelých prostorových realizacích i něžně potěšit. Ve chvíli vzniku této anotace nevíme, co v Galerii Luxfer uvidíme, jistě se můžeme těšit na další nevšední setkání s výjimečným umělcem.
Anotace: Luděk Rathouský pro galerii LuxferFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Jednorázová vernisáž výstavy Ladislavy Gažiové: když ty nebýt hodný, ty nikdy nebýt jako Tintin