Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Instalace Kurt Gebauer: Husuv Vesuv

Do 29.11.2015 bude ve dvorním traktu Betlémské kaple, Betlémské náměstí 5a, v rámci Open Air Areny, přístupná site specific instalace Kurta Gebauera: Husuv Vesuv.

„Studené plechové plamenoblesky v plevelně bylinném záhonku vedle Betlémské kaple nechť jsou připomínkou, jak plamenná slova o nezpochybnitelné pravdě jsou dobrou výbušnou směsí pro potenciální fanatiky a puberťáky, což jsme možná všichni.
Výbuch sopky pak nezastaví ani spálení řečníka, ba naopak. Víra v nějakou Pravdu na východě a jihu od nás zatím nás jen obklopuje. Žijeme v nejlepší době na nejlepším místě. Před Husem to tu bylo v rámci středověku možná taky tak, po Husovi se to zvrhlo jako nyní na Ukrajině nebo v Sýrii, tak probůh nevěřme kdejakým Pravdám, ale každodenně dialogicky pečujme o plevelně bylinný záhonek naší evropské vlasti a zkusme s tím pomoct i okolo – pokud a dokud na to máme. Amen.“
Kurt Gebauer 6. 7. 2015

Emerit. prof. Akad. soch. Kurt Gebauer (* 18. srpna 1941, Hradec nad Moravicí) je český výtvarník a vysokoškolský pedagog.

Studoval na Střední škole uměleckých řemesel v Brně (1955-1956), Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích (1956-1959), a poté na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. V roce 1965 absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajka ve Stuttgartu (Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart). V roce 1972 pak u profesora Césara Baldacciniho.

Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969. V roce 1990 byl jmenován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1992 byl jmenován profesorem Ateliéru veškerého sochařství. Dnes je emeritním profesorem.

Je členem Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece, zakládajícím členem Nová skupiny a skupiny Wlastenci – přátelé Penklubu.

CV: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Instalace Kurt Gebauer: Husuv Vesuv