Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

František Skála a BKS: křest věčného kalendáře Herectví

Do 22.12.2018 bude v uměleckém knihkupectví Kavka Books, Krocínova 5, Praha 1 (kousek od Národního Divadla), přístupná zajímavá a hustá výstava fotografií Franty Skály a B.K.S. do Věčného kalendáře Herectví.

V pražském knihkupectví K–A–V–K–A proběhl ve středu 28. listopadu 2018 již tradiční křest věčného kalendáře HERECTVÍ, který vyrobila tajná organizace B. K. S., která operuje od roku 1974. Jejími členy jsou Dr. Il Škába Sklabinský (František Skála), Prof. Eckel Eeckelhaft (Pavel Lev), Pablo Augeblau (Pavel Prášil) a Jirek Zlobin-Lévi Ostrowid (Jiří Levý).

Součástí křtu je i výstava fotografií v autorské adjustaci, která je obohacena o nové dokumenty z UPSYCHU JSD. Fotografem je Václav Jirásek, vítěz Výroční ceny Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku 2018.

Kalendář Herectví je univerzální kalendář na libovolný rok, na jakkoli dlouhou dobu, se jmény, o kterých jste nikdy neslyšeli, a s fotografiemi z nejrůznějších divadleních představení, které jste nikdy neviděli.

Součástí vernisáže byl i koncert Jazz fantasy.

Programem skupiny B. K. S. je „věčné přitakávání životu i smrti“. V roce 1991 krátce vystoupila z ilegality svou první a poslední výstavou v tehdejší galerii Pi-Pi-Art s názvem 17 let tajné organizace B.K.S. (dokumenty, uniformy, zbraně, artefakty). Poté se opět zanořila a její další dílčí prezentace jsou usměrňovány Podkomisí pro útlum publicity B.K.S., ustavené po r. 1991. Tato jest shovívavější k některým druhům aktivit, jež organizace rozvíjí, jako jsou např. ikebana, poezie, herectví, známky a ceniny z období útisku.

Knihkupectví K–A–V–K–A, kde se odehrál křest a pokračuje výstava (a kde můžete kalendář zakoupit), bylo založeno na jaře roku 2014 se sídlem v krásných funkcionalistických prostorách domu na rohu ulic Krocínova a Karolíny Světlé. Jeho hlavním zaměřením je literatura o umění, architektuře a designu, výstavní katalogy, autorské knihy a bibliofilie, které doplňuje nabídka volné tvorby (grafiky, fotografie, kresby, v menší míře též malby). „Od samého počátku jsme měli v úmyslu prostor oživit, aby z něj nebylo jedno z mnoha dalších knihkupectví, ale aby se naopak stal místem, kde se lidé budou setkávat nad krásnými knihami, obdivovat (třeba i) dosud neznámá umělecká díla a kam se především budou rádi vracet,“ říká majitelka knihkupectví, Karolína Truhlářová. Prostor je centrem pro milovníky a znalce umění a krásných knih i pro majitele uměleckých sbírek. Pořádají se zde prezentace, křty knih, autogramiády, autorská čtení, výstavy ilustrací, grafik i fotografií. Knihkupectví provozuje také internetový obchod s literaturou a výtvarným uměním www.kavkaartbooks.com.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
František Skála a BKS: křest věčného kalendáře Herectví