Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Dernisáž výstavy Roboti v robotě a výstava robotů (do 27.2.2017)

15. 2.-27. 2. / Bio Oko / Ilustrace

Už jen do 27.2.2017 bude v Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7, přístupná výstava obrazů a kreseb Roboti v robotě. V sobotu 25.2.2017 se tamtéž také konala jednodenní výstava robotů – vše v rámci doprovodného programu čtvrtého ročníku festivalu science fiction filmů Future Gate. Všechny fotky z výstavy i dernisáže: Petr.

Roboti v robotě
je výstava děl Jonáše Ledeckého, Jana Štěpánka, Matyáše Namaie a Martina Pospíšila. Výstava obsahuje výběr ilustrací Jana Štěpánka, které se objevily na obálkách klasických děl české i zahraniční sci-fi literatury.
Jonáš Ledecký, Martin Pospíšil a Matyáš Namai představují ilustrace, které vznikly v rámci propagace mistryně světa a vítězky Světového poháru ve snowboardingu Ester Ledecké. Dále přinášejí nová díla, která připravili přímo pro Future Gate festival.

Jonáš Ledecký
1993, Praha
Ilustrátor, malíř a hudebník a grafik.
Zakladatel studia Ice Colours, se zaměřením na tvorbu komiksů a grafický design.
Spoluautor komiksu Karel IV. Pán Světa. Autor komiksových stripů Kiwi.
V roce 2014 se konala jeho první prodejní výstava obrazů. Výstava s názvem Vivid Girls byla během prvních dvou týdnů vyprodána. Výstava se přesouvala do Smetanova domu v Litomyšli a poté do galerie Andyho Hryce v Bratislavě.

Martin Pospíšil
1993, Hořovice (taková malá ves napůl cesty z Prahy do Plzně)
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vystudoval střední školu se zaměřením na grafický a obalový design v Plzni a v Praze. Od ukončení studia se věnuje reklamě a designu. Od léta 2015 je součástí studia Ice Colours.
Významně se podílel na komiksu Karel IV. Pán Světa.

Matyáš Namai
1993, Praha
Vizionář. Arbiter elegantiarum. Sváteční nihilista. Fotosyntéza. Tento mladý výtvarník má slovník. Absolvovaná střední grafická škola a kopa pokreslených sešitů na matematiku udala této existenci kariéru tabletového otroka, kreslíře a grafika, který svádí sisyfovský boj na pracovním trhu. Je hrdým autorem tří vtipů, které nedávají žádný smysl a které již úspěšně zapomněl. Spoluautor komiksu Karel IV. Pán Světa.

Jan Štěpánek
Narozen 1948 v Praze.
Komiksové adaptace děl našich i světových autorů, ilustrace (kmenový autor XB-1 a Pevnost), učebnice, počítačová hra, plakáty, kreslený humor, obaly CD a další.

Výstava robotů:

T-800, R2D2 či Číslo 5, to jsou všechno roboti, které si pamatuje každý fanoušek chodících plechovek, byť smrtících! Karel Čapek vymyslel slovo robot, které se celosvětově uchytilo. Je tedy možné, že v ČR má robotická scéna rovněž své hvězdy? Ano, má! Kapela robotů Stanleyho „Robotman“ Povody vznikla již v 60. letech a už tehdy to uměla pořádně rozjet! V rámci celého festivalu jste měli možnost se přijít podívat na tuto originální hudební robotí kapelu, která byla vystavena ve foyer kina.  Výstava byla doplněna o originální kousky robotů od umělců AlienJedna a Psy.cho´s Nest.

Stanley “Robotman” Povoda
vynálezce působící v Čechách, na Slovensku i ve Spojených státech, vyrábí své roboty od 60.let. Prvního robota se mu povedlo zkonstruovat již v patnácti letech. Bylo to v době brigády ve sběrných surovinách, kde našel knihu od Karla Čapka R.U.R. a kdy zároveň běžel v Československé televizi seriál Robot Emil. Vystudoval prestižní obor Master of Science in Electronic Engineering na University of New York. V době podání žádosti o podnikatelskou licenci v USA nebyli v seznamu živností „konstruktéři robotů“, Stanley tak vlastní licenci „bez přiřazení“ s dovětkem „staví roboty“.
Jeho současná tvorba vzniká z odpadu, který lidé vyhodí nebo odvezou do sběrného dvora. Zachraňuje cenné kousky, a zpracováním jim dává novou formu, nový život. Své roboty staví i pro různé výzkumné instituce, např. Smithsonian Institution. Pro tuto světoznámou organizaci vyrobil robota zkoumajícího podmořský život. K jeho dalším výtvorům patří také robot, který byl vyslán do Černobylu. Dlouho působil v pražském uměleckém prostoru Trafačka, kde byla možnost vidět jeho tvorbu na rozsáhlé výstavě.

Alienjedna

Člen uskupení www.cybernetic.cz
Mediátor mezi hmotou a energií.
Obdivovatel minulosti, která se ještě nenastala.

Psy.cho´s Nest
Hravý řemeslník mnoha tváří podílející se na tvorbě dekorací pro film Drsný Spasitel. Je součástí uměleckého seskupení WizArts a jeho fantazii se meze nekladou, aneb od maket zbraní a šperků, až po celé kostýmy či budovy.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Dernisáž výstavy Roboti v robotě a výstava robotů (do 27.2.2017)