Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Dernisáž Vittorio Storaro, trojnásobný držitel Oscara za kameru: Římská civilizace (a setkání s mistrem)

2. 12.-2. 12. / Clam-Gallasův palác / Film

2.12.2016 se v Clam-Gallasově paláci, Husova 20, Praha 1, konala dernisáž výstavy fotografických dvojexpozic Vittoria Storara, trojnásobného držitele Oscara za kameru: Římská civilizace, za osobní účasti mistra samotného.

Vittorio Storaro je legendou v oblasti kinematografie, trojnásobný držitelem Oscara za kameru za film Apokalypsa, Rudí a Poslední císař a získal též nominaci na Oscara za filmy Dick Tracy, dále cenu BAFTA a Grand prix za techniku ve fotografii na festivalu v Cannes.

V dlouhém výčtu filmografie Vittoria Storara jsou nezapomenutelné filmy jako: Poslední tango v Paříži, XX.století, Člověk a jeho sen, Dick Tracy, Malý Buddha a spolupráce s celou řadou význačných režisérů zvučných jmen jako Bernardo Bertolucci, Franco Rosi, Carlos Saura, Francis Ford Coppola, Warren Beatty, Woody Allen, Marco Bellocchio.

Cyklus fotografií Vittoria Storara nazvaná “Římská civilizace” zobrazuje dochovalé pozůstatky této doby. Skutečný vizuální, veskrze dobrodružný zážitek, který návštěvníka přenese za hranice běžného pojetí fotografie a dá mu možnost nahlédnout do osobitého světa umělcovy tvorby. Jak se sám mistr vyjádřil: „toto je v podstatě moje projekce, vnímání života: encyklopedie vizionáře, badatele, historika zaměřeného na tvorbu filosofů, malířů, vědců, kteří celý svůj život zasvětili záhadám vize.” Fotografie jeho Římské civilizace jsou kulminujícím bodem projektu, jehož počátky sahají do konce 80.let. V průběhu pěti let podnikl Storaro cesty po Itálii, Sýrii, Turecku, Řecku, ale i celé řadě dalších zemí, které byly součástí tehdejšího římského impéria, aby zdokumentoval dochovalé zbytky této civilizace, jejich vyjímečnost a odkaz pro budoucí generace. Storaro zachytil dva i více dochovalých památek technikou dvojité expozice. Nebyl to vůbec lehký úkol, pakliže vezmeme v úvahu, že tyto fotografie vznikly mnohem dříve, než došlo k objevu digitální fotografie. V celém souboru fotografií není jediné, která by byla jakkoliv, jakoukoliv metodou, upravena v post-produkci.

Tato výstava, která se poprvé prezentovala právě zde v Praze, měla světový primát a následně se představí v celé řadě dalších světových velkoměst.

Výstava: Vittorio Storaro, trojnásobný držitel Oscara za kameru: Římská civilizaceFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Dernisáž Vittorio Storaro, trojnásobný držitel Oscara za kameru: Římská civilizace (a setkání s mistrem)