Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Dernisáž Lenka Glisníková & Karolína Matušková: Becoming an Apple… or Perhaps a Shelf

1.6.2020 se ve Fotograf Gallery, Jungmannova 7, Praha 1, konala dernisáž  výlohové fotografické instalace Lenky Glisníkové & Karolíny Matuškové: Becoming an Apple… or Perhaps a Shelf.

Výstava vznikla jako dílčí náhrada za zrušený program galerie v uplynulých dvou měsících (z důvodu koronavirové karantény).

Autorky v něm poetickými prostředky zpracovávaly novou zkušenost vyplývající z proměnivšího se charakteru mezilidských interakcí.

Výstava ve výlohách Fotograf Gallery poeticky reagovala na změny ve vnímání těla, které nejenže je v současné době podrobeno vnějšímu, neobvykle přísnému lékařskému dozoru, ale zároveň i novým subjektivním zkušenostech. Jak pokračuje doba, kdy se nemáme setkávat, dotýkat a zčásti se ani vidět, cosi se a námi děje… Fotografickou montáž Lenky Glisníkové a Karolíny Matuškové lze vnímat jako volnou variaci na kafkovskou proměnu, která se odehrává v renoirovsky prosluněném prostředí jarní, probouzející se přírody. Metamorfóza postupuje, aniž si ji zprvu musíme povšimnout. Pak na zádech ucítíme pancíř z hliníkové slitiny a naše měkké tkáně nezačnou dřevnatět. S uvědoměním si skutečnosti, že „brouky“ jsme vždy byli víc, než jsme si kdy chtěli připustit, a ke kyborgům nám zbývají poslední krůčky, se reorganizují vztahy mezi přírodou, člověkem a technologií.

Glisníková s Matuškovou (obě nar. 1990) společně studovaly ve fotografických ateliérech Fakulty umění v Ostravě a UMPRUM v Praze. Po výstavě ve zlínské galerii Kabinet T. se jedná o jejich druhé společné umělecké vystoupení. Zejména módní a komerční fotografii se ale věnují pod společnou identitou shotby.us. Za snímky pro Radio Wave nebo Dolce Vita byly vloni nominovány na ocenění Czech Grand Design.

Všechny fotky z dernisáže: Petr a Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Dernisáž Lenka Glisníková & Karolína Matušková: Becoming an Apple… or Perhaps a Shelf