Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Czech Design Week 2015 – hlavní expozice v Domě u Minuty + další instalace v Praze

Do 15.11.2015 můžete v Domě u Minuty, Staroměstské náměstí 3 (vchod spíš z Malého náměstí), Praha 1 – a nejen tam, ale i na jiných místech v centru Prahy – navštěvovat expozice Czech Design Weeku 2015.

Czech Design Week představuje český design s příběhem

Kovové křeslo Domus, které bylo vyhlášené jako nejlepší studentský design světa, organický nábytek jako stavebnice, hipsterské oblečení pro děti, práce předního českého ilustrátora, šperky ze skla i drahých kovů nebo knižní Intimita v designovém podání. Ale také venkovní instalace a speciální módní přehlídka v prostorách bývalé Fantovy kavárny na Hlavním nádraží. To je jen stručný výběr z nejnovější prodejní přehlídky Czech Design Week, která v centru Prahy představuje šedesátku českých nezávislých designérů, škol a tradičních tuzemských výrobců.
Ve dnech od 9. do 15. listopadu se ukážou pod jednou střechou v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí. Nachystány jsou i instalace přímo v ulicích hlavního města – na Piazzetě Národního divadla, Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či Náměstí Republiky.

„Design není jen otázkou výstavních síní a galerií, ale měl by být součástí našeho každodenního života, proto v ulicích vystavíme sérii nábytku od českých návrhářů. Chybět proto ani nebudou umělecké instalace od předních výtvarníků na vozech KIA, které se v pražských ulicích rovněž objeví,“ přiblížil jeden ze tří organizátorů akce Lukáš Pipek.

Kromě historického Domu U Minuty na Staroměstském náměstí zpřístupní Czech Design Week i další významné budovy v centru města. Speciální světelná umělecká instalace ve spolupráci s KIA je nachystána do Pachtova paláce, kde také vystavuje několik designérů. „Dalším milníkem je spolupráce s výtvarníkem Pastou Onerem, jehož sólové výstavy v Galerii Mánes jsme partnery. Spojujeme tak to nejlepší z české výtvarné scény a designu, návštěvníci si mohou projít obě akce zároveň,“ doplnil Pipek s tím, že několik designových instalací se chystá i do vybraných pražských kaváren.

Přehlídka v bývalé Fantově kavárně

Součástí programu je i módní přehlídka, která je připravena na netradiční lokalitu. Do srdce Hlavního nádraží v Praze přímo do secesních prostor bývalé Fantovy kavárny. Díky podpoře od Grandi Stazioni se představí v těchto prostorách návrhářka Mirka Horká, která ukáže unisex zimní kolekci. Dále to bude Vladimír Staněk se svou značkou pánského oblečení Stinak. Půjde o výběr z jeho předešlých kolekcí doplněný o červené batohy. A také o černobílý set oblečení multibrandového obchodu Fresh Labels.

Novague navrhl cenu pro nejlepšího designéra

Ať už jde o originální šperky, tradičního krejčího, ručně zpracovávané kožené tašky, původní nábytek či bytové doplňky na pomezí umění a designu, vše bude prezentováno v intimní atmosféře pokojíků Domu U Minuty. Každý vystavující odprezentuje svůj příběh značky a produktu. Navíc ten nejlepší pak dostane speciální cenu KIA Czech Design Week Award. Tu exkluzivně navrhl renomovaný designér Petr Novague, který byl zároveň jedním z kurátorů přehlídky.

Czech Design Week se zaměřuje na propagaci českého designu a nezávislé scény. Kromě výstavy a instalací ve veřejném prostoru spolupracuje se zahraničními design weeky. „Do dalších let plánujeme reciproční výměny. To znamená, že nejlepší věci z nezávislé zahraniční scény by se prezentovaly u nás a naopak naši designéři by vystavovali nejen v okolních zemích,“ uzavřel Pipek.

Velkou podporu a propojení s jednotlivými tvůrci hledají organizátoři také se sponzory a partnery. Již letos se podařilo spojit automobilku KIA s talentovaným návrhářem Vladimírem Staňkem. Ten sice pracuje jako hlavní návrhář pro Pietro Filipi, ale na design weeku představuje vlastní značku STINAK, s kterou již uspěl i v zahraničí. Při této příležitosti navrhl speciální kolekci batohů, která bude k dispozici pouze v limitované edici.

Speciální aplikace a designový dezert

Pro lepší orientaci po přehlídkách a designových místech v Praze vyvinul tým Czech Design Week speciální aplikaci. Jsou v ni zahrnuty nejen venkovní instalace a Dům U Minuty na Staroměstském náměstí, ale rovněž vybrané kavárny, jako například Slavia či Mánes a další, které se do týdne designu zapojily. Ve vybraných z nich je možné ochutnat speciální designový dezert připravený právě na tento týden.

www.czechdesignweek.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Czech Design Week 2015 – hlavní expozice v Domě u Minuty + další instalace v Praze