Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Botas 66 Skořepka Opening Party

13.8.2015 se konala Opening Party nového Botas 66 Concept Store na adrese Skořepka 4, Praha 1 (kousek od Národní nebo Můstku).

Bonus: PEEP SHOW vernisáž výstavy
Taky rádi někoho šmírujete…?
(autor: Jan Kloss)

Značku Botas uvedl na československý trh národní podnik Botana založený v roce 1949 ve Skutči na Pardubicku – v oblasti s obuvnickou tradicí již od 15. století. Oproti původně vyráběné pánské vycházkové obuvi se Botas zaměřil výhradně na sportovní boty (odtud název Botas: BOTA + Sportovní či BOTA + Skuteč). V roce 1966 poprvé představil kultovní model později známý jako Botas Classic. Jeho návrh se zrodil z pera Marcela Scheinpfluga a z počátku byl vyráběn z kůže mongolských koní. V průběhu osmdesátých let prošel značnou modernizací (především Milan Mlynář) a zlidověl natolik, že pojem „botasky“ se na domácím trhu stal synonymem dodnes užívaným pro takřka jakoukoliv sportovní obuv. Výraznější comeback zaznamenal v roce 2005, kdy byl zařazen mezi 100 ikon českého designu.

Botas Classic si v roce 2008 vybrali Jan Kloss a Jakub Korouš, studenti grafického designu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM), jako základ pro svůj školní projekt. Jeho podstatou byl redesign modelové řady a návrh zcela nového vizuálního stylu včetně obalového řešení tradiční české značky. S projektem vyhráli první cenu v soutěži European Design Awards (ED-Awards) a navázali přímou spolupráci s firmou Botas. Ta vyvrcholila v roce 2009 uvedením první společné kolekce prezentované pod vlastním názvem BOTAS 66.

Samostatný lifestylový label jinak primárně sportovní značky sklízel od počátku úspěch jak u zákazníků, tak odborné veřejnosti. Tento zájem, podpořený i faktem, že se veškeré produkty značky Botas stále vyrábí v České republice, vedl mimo jiné k prvnímu místu v kategorii Výrobce roku na prestižních cenách Czech Grand Design. Produkty BOTAS 66 jsou zároveň častým účastníkem na nejrůznějších zahraničních výstavách reprezentujících domácí průmysl, např. Milan Design Week, 100% Design v Londýně, Brussels Design September a další.

Kolekce BOTAS 66 se kromě vlajkového modelu Classic, který má na kontě již více než 50 vzorů, postupem času rozšířila i na jiná tvarová řešení navazující na historii značky Botas. Vznikl tak kotníčkový model MID, tvaroslovím běžeckých bot inspirovaný RUN nebo zatím nejnovější URBAN. Výjimkou nejsou ani limitované edice ve spolupráci s nejrůznějšími uměleckými projekty a komerčními značkami.

Za dobu své existence uspořádal label BOTAS 66 celou řadu výstav zaměřených na design a výtvarné umění, které proběhly primárně v prostorách dnes již zavřené 66 Gallery (později Botas Concept Store) na Praze 1, unikátním prostoru kombinujícím obchod s obuví a výstavní sál. Botas Concept Store vystřídal v roce 2014 nový vlajkový obchod v Praze na Žižkově, který se v přímé režii původních designérů Jana Klosse a Jakuba Korouše ještě více zaměřuje na vlastní produkci BOTAS 66 a připravuje zcela nové projekty – stejně jako nejnovější Botas Concept Store Skořepka.

www.botas66.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Botas 66 Skořepka Opening Party