Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Autorské čtení básnické bibliofilie Jiřího Davida s názvem Doufám, že zešílím

31. 5. 2022 proběhlo ve 2.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, autorské čtení básnické bibliofilie Jiřího Davida s názvem Doufám, že zešílím.

Jedná se o limitovanou edici (100 kopií) na které se svými ilustracemi podílel Jiří Kovanda. Každá z těchto kopii obsahuje i jednu originální barevnou kresbu Jiřího Davida.

Autorské čtení proběhlo v rámci aktuální výstavy Erekce oka (viz. report pod profilem SmetanaQm výstava do 19. 6. 2022).

Oheň vyhasl, ale vlce zůstali

Ve skalách, v temnotě vlhkých lesů

V odrazech tůní, v mlhách šerosvitu

Na dřeň díky jasu, v poluci srůstali

V krajkách, nehmotně prasklých útesů

Zpoza dechu vůní, v duhách koitu

Oheň vyhasl, ale vlci zůstali

Vizuální umělec Jiří David (*1956) vystudoval AVU Praha (1983–1987). Ve své tvorbě se zabývá malbou, instalacemi, fotografií, videoartem a tvorbou objektů. Před rokem 1989 byl iniciátorem neoficiálních výstav pod názvem Konfrontace. V roce 1987 spoluzaložil s umělci své generace dnes již legendární skupinu Tvrdohlaví a v pozdějších letech skupinu Reality. V druhé polovině 90. let působil pět let jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze, kde založil a vedl ateliér Vizuální komunikace. Od roku 2002 do roku 2020 vedl ateliér Intermediální konfrontace na UMPRUM v Praze a současně od roku 2010 započal své působení také na FVU v Bánské Bystrici. Po skončení své pedagogické činnosti na UMPRUM vyučuje na plný úvazek na FVU. V roce 2012 byl jmenován profesorem. V roce 2015 úspěšně reprezentoval Českou republiku na světovém bienále v Benátkách (Apotheosis, Československý pavilon). Doposud vystavoval, kromě domácí scény, na mnoho mezinárodních výstavách po celém světě. Žije a pracuje na Zbraslavi.

….

Všechny fotky z události: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Autorské čtení básnické bibliofilie Jiřího Davida s názvem Doufám, že zešílím