Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

6. výročí Ukradené galerie

13.5.2016 proběhlo na Nákladovém nádraží Žižkov, Jana Želivského 2, Praha 3, 6. výročí Ukradené galerie.

Ukradená galerie začala před 6 lety opuštěnou vitrínkou na Plešivci v Českém Krumlově. Zakladatelé Alessandra Svátek a Artur Magrot tehdy odhadli potenciál, ale zároveň komplikovanost toho výstavního prostoru. Byla otevřena a začali se v ní pořádat výstavy. Po dlouhých potyčkách s krumlovským magistrátem se ilegální výstavní plocha etablovala v galerii. Tato skutečnost rozhodla o názvu galerie a lehce předurčila i potenciální možnost rozvoje celého konceptu. V průběhu pěti let se projekt rozšířil do více jak 10 měst po převážně střední Evropě (Česku, Slovensku, Německu a Rakousku) a v roce 2015 se zrodila jižanská odnož v italském Miláně. Nepravidelně nebo dočasně se zároveň přidaly další malé scény v různých městech v Česku i na Slovensku díky přítomnosti dalších nástěnek a sympatiím s celým projektem. Série výstav v každém městě, je tak i určitou výpovědí o lokálních scénách a jejich směřování.
Zatímco formát výstavní plochy je pro všechny pobočky podobný a je odvozený z formátu nástěnky či vitrínky, mobilita či statičnost se napříč městy proměňuje. Díky iniciaci lokálních skupin, se v rakouském Linzi, Praze a Písku vyvinul mobilní modul, jenž zásadním způsobem ovlivnil koncepční uvažování nad vystavováním v těchto městech. Mobilní charakter umožňuje pořádat výstavy pokaždé jinde, zároveň lze lokalitu nebo pohyb zapojit do konceptu jak celé výstavy, tak i uměleckého díla samotného. Nejaktivnější scény se snaží dodržet pravidelný týdenní cyklus výstav. Tak intenzivní aktivita je náročná vedle organizace i na čerpání vystavujících tvůrců. Proto součástí konceptu je i participace jednotlivých měst, kdy autor může postupně vystavovat i v dalších lokalitách Ukradené galerie. Spektrum vystavených prací jde napříč nejen výtvarnými medii ale i např. literáními či filmovými, které vystupují z formátu vitríny a přesahují do veřejného prostoru, což ještě umocňuje základní téma galerie „oživit veřejný prostor a zároveň nabídnout alternativu vedle klasických kamenných galerií“.

6. výročí založení Ukradené galerie se za podpory Národního filmového archivu uskutečnilo 13. května na Nákladovém nádraží Žižkov. Oslava měla nejen završit další úspěšné období galerie, ale i nabídnout setkání organizátorům z různých poboček i široké veřejnosti. Součástí programu
byla výstava tvořená více jak 9 českými i zahraničními umělci, např.
Kumi Koshio 小塩 久美 (JAP), Joonas Jokiranta (FIN), David Helán (CZE), Jan T. Urant (CZE), Arch. mobile atelier (CZE), Václav Toman (CZE), Vít Pancíř (CZE), Ivan van Chrasten (CZE) a další.

Hudební vystoupení
Fertilizer (CZE), ANTN crew (CZE), TomAlex (CZE).

Občerstvení i osvěžení bylo zaštítěno kavárnou „Zastav se“.

Kontakt: ukra.ga@gmail.com

http://ukradenagalerie.cz/,

www.facebook.com/ukradena.galerie



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
6. výročí Ukradené galerie