Vernisáž Marie Tefrová: Via Medea
Jenom do 8.6.2015 včetně bude v sále ICAVI Akademie věd, Národní 3, Praha 1, přístupná výstava obrazů a kreseb Marie Tefrové: Via Medea. Otevřeno ve všední dny 10 – 18.
Text PhDr. J. Kříže o Marii Tefrové:
Ve třetím tisíciletí se smysl činnosti člověka jakoby začal měřit pouze finančními úspěchy a popularitou. Odráží se to i v oblasti umělecké činnosti. Přitom „mít povolání“ znamená něco úplně jiného, než si vybrat zaměstnání. Talent, jako vnější znamení, je jen indikací vnitřního povolání, bez kterého je každé umění hluché a strnulé. Umění Marie Tefrové se vyznačuje naopak hloubkou prožitku, vřelostí citu a autenticitou. Po dvaceti letech můžete opět vstoupit do tohot objetí „podivuhodného světa světla a prostoru“, v němž je patrno díky autorčinu vidění a vnímání, že náš život neodpovídá plně realitě a že naše existence postrádá koherenci a smysl. Proto se vydala asi před čtyřiceti lety cestou hledání a upsala se posedlosti malbou, obrazem a poezií.
Tvorba z posledních let se přiklání k ostřejší barevnosti, k ústupu od šerosvitu. Není ani „art brut“ ani popisný realismus. Vždy vychází z přířody s člověkem uprostřed, se stopami jeho činnosti a podmaňuje si nás nečekanými půvaby osobitě pojaté malby. Pracuje s klasickými materiály a technikou lazurní malby v návaznosti českého malířství, což je právě zárukou podílu Marie Tefrové na celkovém profilu současné umělecké tvorby.
PhDr. J. Kříž
Marie Tefrová začínala jako samouk. Poprvé vystavovala v roce 1972 u Řečických na kolektivní výstavě „Mizející krajina“ a samstatně v roce 1973 v Galerii mladých v pražském Mánesu. Malovala a dosud maluje obyčejný všední život kolem sebe – děti na kolotoči, přítelkyně, chvíle radosti, smutku, osamění i nemoci. V tom se velmi podobá svému příteli malíři Františku Ronovskému, který zemřel v březnu roku 2006. (text Karel Oujezdský, český Rozhlas).
www.tefrova.com