Muzeum Bedřicha Smetany
Novotného lávka 1, Praha 1
Muzeum Bedřicha Smetany, založené 1926 Sborem pro postavení pomníku Bedřichu Smetanovi, sídlí od roku 1936 v překrásné novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80.let 19.století na vltavském břehu v těsném sousedství Karlova mostu, v místě s překrásným výhledem na řeku Vltavu a na panorama Pražského Hradu.
Sbírky
Smetanovo muzeum spravuje rovněž rozsáhlé sbírkové fondy, jejichž základem je Smetanova pozůstalost zakoupená v roce 1928. Kromě ní jsou to rozsáhlé ikonografické sbírky, notový archiv, tisková dokumentace, knihovna a fonotéka, které dokumentují nejen Smetanův život a tvorbu, ale i jeho dobu a šíření a recepci jeho děl.
Expozice
V pořadí již třetí stálá expozice v historii Smetanova muzea byla zpřístupněna v roce 1998 (autoři: PhDr. Olga Mojžíšová, PhDr. Marta Ottlová – odborný scénář, arch. Petr Fuchs – prostorově výtvarné řešení). Obsah expozice zachovává klasickou monografickou podobu, koncentrovanou na život a dílo zakladatele české národní hudby, výtvarné řešení je však veskrze netradiční.
Prostory jsou tematicky i architektonickým řešením rozčleněny do čtyř částí. První je věnována Smetanovu dětství, studiím, uměleckým začátkům v Praze 1. poloviny 19. století a jeho pětiletému působení v Göteborgu ve Švédsku, na něž navázaly jeho koncertní cesty do Německa a Holandska.
Druhá část zachycuje Smetanovy aktivity v letech 1862-1874, jimiž se významně podílel na budování pražského hudebního života (např. činnost v některých uměleckých spolcích, obnovení tradice filharmonických koncertů, působení v čele opery Prozatímního divadla).
Ve třetí části je pojednáno poslední období Smetanova života, kdy po ohluchnutí žil a tvořil mimo Prahu. Smetanovým stěžejním dílům jsou věnovány „partitury“ s dokumenty k jejich vzniku a osudům, umístěné na zvláštních notových pultech, které je možné si od dirigentského pultu pomocí specielní laserové taktovky ozvučit ukázkami ze Smetanovy tvorby podle vlastního výběru návštěvníka.
V expozici jsou vystaveny v kopiích ukázky ze Smetanovy korespondence, deníků a notových rukopisů, množství dobových vyobrazení a dalších dokumentů. V originálech jsou tu portréty Smetany a dalších členů rodiny, některé jeho osobní památky a čestné dary, které dostal od svých ctitelů, a klavír ze Smetanova majetku.
Výstavy
Muzeum proto ve výstavních prostorách expozice pravidelně pořádá i krátkodobější tematické výstavy, které stálou expozici doplňují a oživují o smetanovská témata časově i obsahově přesahující její rámec a zároveň umožňují prezentovat další, mnohdy velmi zajímavé a často málo známé exponáty z muzejních sbírek.
Telefon | 222 221 526 |
b_smetana_muzeum@nm.cz |
Pondělí: 10.00–17.00
Úterý: ZAVŘENO
Středa: 10.00–17.00
Čtvrtek: 10.00–17.00
Pátek: 10.00–17.00
Sobota: 10.00–17.00
Neděle: 10.00–17.00