Kostel Evangelické církve metodistické
Ječná 19, Praha 1
Metodistické hnutí se zrodilo v polovině 18. století v Anglii. U jeho zrodu stáli anglikánský duchovní a učitel na univerzitě v Oxfordu John Wesley (1703–1791), Charles Wesley (1707–1788), George Whitefield (1714–1770) aj. Metodistické hnutí začalo zvěstováním evangelia (Boží ospravedlňující milosti) posluchačům odcizených státní anglikánské církvi, kteří pocházeli většinou z velmi chudých poměrů (z průmyslových oblastí, ze slumů na okraji měst). Metodisté kladli velký důraz na osobní zbožnost a na praktickou pomoc potřebným (chudým, nezaměstnaným, vězňům aj.). Zakladatelé metodismu rozvinuli rozsáhlou kazatelskou a sociální činnost, která vyústila ve vznik tzv. metodistických společenství organizovaných v rámci anglikánské církve. Obtíže, kterým však hnutí čelilo, nakonec vyústily ve vznik samostatné církve.
V českých zemích se metodismus začal šířit po první světové válce. České metodistické sbory v USA tehdy organizovaly sociální pomoc a misijní práci ve své někdejší vlasti. Práce českých metodistů se v době poválečného přestupového hnutí soustředila hlavně na tři oblasti: na sociální práci (péči o studenty, sirotky, seniory), na šíření Biblí a křesťanské literatury a na stanovou misii. Z této práce postupně vznikaly jednotlivé sbory v Praze, Litoměřicích, Bechyni, Slaném, zpravidla v místech, kde nebyly jiné evangelické sbory.
Evangelická církev metodistická (ECM) – patří do rodiny protestantských církví a má v současné době v Americe, Africe, Asii a Evropě asi 12 miliónů členů. Její zřízení je tzv. konferenčně-biskupské. Církev spravují navzájem propojené konference (volená shromáždění laiků a duchovních) na rovině národní i nadnárodní. Nejvyšším orgánem je tzv. Generální konference, která se schází jednou za 4 roky. Z řad ordinovaných farářů jsou v církvi voleni biskupové.
V České republice má Evangelická církev metodistická v současné době 23 sborů ve 13 farnostech a provozuje 10 středisek diakonie. Ústředí české ECM se nachází na Praze 2, v Ječné 19, kde sídlí superintendent (zástupce biskupa pro českou oblast) a kancelář České rady oblasti ECM.
Rozhodnutí o založení sboru v Praze 2 – Nové Město padlo 29. srpna 1921, bezprostředně po získání možnosti koupit dům v ulici Ječná 19. Dne 13. listopadu 1921 se zde konala první bohoslužba. Prostory v Ječné však byly brzy malé pro rostoucí počet návštěvníků. Od 25. prosince se sbor začal scházet ve velkém sále Lucerny. V roce 1925 byl položen základní kámen dnešního kostela. Otevírací slavnost se konala 4. ledna 1926. V tu dobu měl sbor 149 členů, v neděli se účastnilo bohoslužeb kolem 430 lidí.
V období celosvětové ekonomické krize ve třicátých letech se přes pokračující sborové a církevní aktivity (bohoslužby, evangelizace, setkávání žen, mládeže i dětí) růst sboru zastavil. V období druhé světové války za německé okupace měla ECM jako „americká církev“ mnoho problémů – především finančních. Další nepříznivá situace nastala brzy po konci války – po komunistickém převratu v roce 1948. Církev ztratila možnost kontaktů a komunikace s mateřskou církví v Americe a věřícími mimo republiku a její činnost (stejně jako činnost všech ostatních církví) byla výrazně omezena a kontrolována.
Během 80 let života sboru se zde vystřídali tito kazatelé: Josef Pavel Barták, Václav Vančura, Ladislav Schneider, Vilém D. Schneeberger, Vladislav A. Žák, Josef Červeňák, Alena Procházková a Pavel Hradský. Čtyři z nich (Barták, Vančura, Schneeberger a Červeňák) byli zároveň superintendenty církve.
V současnosti je zde odpovědným duchovním farářka Ivana Procházková a farnost má kolem 150 členů ve dvou sborech: v Praze 2 a v Sedlčanech. Kostel v Ječné ulici je místem, kde se konají pravidelné bohoslužby, modlitební setkání, setkání dětí, dorostu, mládeže, seniorů. Po domácnostech se schází tzv. domácí skupinky (malá přátelská společenství, která se pravidelně schází ke společné četbě Písma, modlitbě, pomáhají si v běžném životě).
Sbor úzce spolupracuje s misijním střediskem Brána (knihkupectví v Ječné 19), střediskem křesťanské pomoci Maják (nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ve dvoře Ječné 19) a anglicky mluvícím sborem English-Speaking United Methodist Church of Prague (ESUMC). Sbor spolupracuje s ostatními křesťanskými církvemi na Praze 2 i v rámci celé Prahy, pořádá různé kulturní akce pro širokou veřejnost (adventní a vánoční koncerty, účastní se sousedské slavnosti Zažít město jinak apod.), na podzim pořádá Kurzy Alfa, finančně podporuje misijní a diakonickou práci celé církve.
Budova sboru se nachází přímo v historické části centra Prahy na pravém břehu řeky Vltavy ve čtvrti Nové Město. Okolí sboru je velice rušné. Ječná ulice je jedna z hlavních dopravních uzlů v Praze a navazuje na automobilovou magistrálu, která vede středem města. Automobilový provoz je v podstatě nepřetržitý a vytváří hluk a smog. Budova sboru je však uvnitř bloku domů, kde je klid.
Pro bohoslužby i další sborové aktivity je nejvíce využíván malý sál v přízemí, dětská besídka se koná v malé místnosti v prvním patře. Velký sál v prvním patře je využíván spíše pro větší akce jako je vánoční slavnost, hudební koncert nebo svatba. Je také místem konání Výročních konferencí ECM.
Telefon | 296 214 146 |
praha2@umc.cz |
Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 16. 3. 2016):
Út
15:00, ve školním roce, 1x za 14 dní, sudý týden (tento týden je sudý), setkání SENIORŮ
18:00, ve školním roce, každý týden, BIBLICKÁ HODINA
St
12:30, ve školním roce, každý týden, modlitební setkání s VEČEŘÍ PÁNĚ a lehkým OBĚDEM
Čt
19:00, ve školním roce, každý týden, setkání MLÁDEŽE
Ne
9:30, celý rok, každý týden, BOHOSLUŽBA