Vernisáž Vojtěch Vlk: COEXIST?
Do 31.1.2016 proběhne v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, výstava fotografa Vojtěcha Vlka. Rodák z Třebíče, který se již před více než dvaceti lety etabloval v Praze, se většinu svého profesního života věnuje především potrétní fotografii. Proto není divu, že hlavní linií výstavy COEXIST? je právě tvář, identita člověka a jeho duchovní život. Dokládá autorovu neutuchající fascinaci rozmanitostí lidského bytí, ale také možností fotografie, které jako kreativní médium nabízí.
Výstava cirka 50 snímků je jakýmsi průřezem autorovou tvorbou na toto téma.
Začíná autoportréty vytvořenými během studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalémě v roce 1998, zkoumajícími kolik tváří může navenek projevit jediný člověk a jak málo stačí k docílení manipulace cizího mínění. Pokračuje soubory „Misionáři v Praze“, který zachycuje portréty zahraničních představitelů různých náboženství působících v pražském prostředí. Nejrozsáhlejším souborem výstavy jsou portréty sádhuú – svatých mužů z indického Váranasí. Na tomto cyklu pracoval autor v roce 2014. Poslední část výstavy tvoří série fotografií „Velikonoce v Andalusii“, kde se zaměřil na tradice procesí křesťanských bratrstev během Svatého týdne (Semana Santa).
Vojtěch Vlk vystudoval ateliér fotografie na Vysoké škole umělecko-průmyslové a absolvoval také několik stáží v Kanadě, Vídni a v Izraeli. Kromě portrétů fotografuje také například módu, architekturu, design. Jeho velkou vášní je cestování a reportážní fotografie často zaměřená právě na duchovní témata.
„Duchovní témata mě zajímají od malička, protože si sám uvědomuji, jak nepatrným zrníčkem písku v moři jsem já sám. To, co nás přesahuje mě fascinuje, snažím se tomu přijít na kloub a čím jsem starší tím víc si uvědomuji, že je všechno možná jinak a je to větší tajemství, než bychom si mohli myslet,“ říká Vojtěch Vlk.
Kurátorkou výstavy je MgA. Marie Vítková, která k ní v průvodním slově napsala: Jak napovídají některé z předcházejících fotografických cyklů, Vojtěch Vlk zkoumá lidskou bytost do hloubky a záměrně vybírá pro svou tvorbu místa, která jsou duchovně živá. Bádání začíná u sebe samého, následně expanduje za hranice Evropy. (…) Pokouší se narušovat zažité xenofobní stereotypy a zjednodušený pohled na věc, v současné době téma velmi aktuální.
Klára Smolová, Vaya Media