Vernisáž Devleske Andro Vasta
Zhruba do 30.4.2015 bude v Galerii směs lesní v Café v lese, Krymská 12, Praha 10, přístupná výstava Devleske Andro Vasta.
Dáváme je do božích rukou
Prodejní vernisáž (výtěžek z ní PPPD pěstounskou péči na přechodnou dobu)
Proč vlastně podpora PPPD – pěstounské péče na přechodnou dobu?
Co to má společného s Předlicemi?
Inu, v rámci strhávání nálepky „sociálně vyloučených romských obyvatel“.
Co to znamená sociální vyloučenost? Můžou jí být ohroženi děti, dospělí i senioři a to v kojeneckých ústavech, dětských domovech, tísni na ulici či v domovech důchodců.
Možná je čas přehodnotit nálepku sociální vyloučenosti – kolik jste viděli Romů v domovech důchodců či v nouzi na ulici?
Co spíše systémová vyloučenost či prostorová vyloučenost?
Možná je čas přijmout podanou ruku, úsměv a radost od dětí a lidí, pro které rodinný život představuje smysl života. A docenit tuto hodnotu.
SAROMA (* listopad 2012)
Jsme skupina mladých i starších lidí. Z Prahy, Pardubic i Ústí nad Labem.
Jezdíme do ústeckých Předlic povzbuzovat a motivovat místní obyvatele v jejich snaze změnit prostředí, ve kterém žijí. Realizací aktivit v Předlicích, popostrčit realizaci případných změn ve čtvrti.Laviček na sousedské posezení je pomálu, chybí hřiště pro děti a prostor pro setkávání místních obyvatel. Pakliže nepočítáme ulici samotnou.
Atmosféra Předlic je pro Pražana, zvyklého na kvanta reklamních billboardů a jiných poutačů, uklidňující. Jde o atmosféru vesnice v Itálii, kde děti hrají fotbal na ulici a sousedi sedí před domy a rozprávějí nad kávou.
Je zajímavé a zvláštní, že toto prostředí působí klidně i přes jeho vnější vzhled, lidé ve čtvrti si na tento kolorit již zvykli.
Máme chuť něco dohromady změnit? Ptáme se sami sebe a hlavně místních, kteří vědí co a jak.
A to co do kvalitnějšího trávení volného času dětí a dospělých, vzdělávacích aktivit dětí a dospělých a také ukázání potenciálu obyvatel Předlic.
Nejde nám o to, zrealizovat pro Předlice nějaké zázemí a prostor, který jim pak nabídneme k využívání. Snaha jde z druhé strany a to motivovat místní k vlastní realizaci aktivit, pracovat na komunitní bázi o nich s nimi, kdy naše role není hlavní, nýbrž vedlejší. Role přátel, kteří na ně nepohlížejí rasisticky a s opovržením nebo s heslem „máme pro vás řešení“.