Vernisáž výstavy 100 let Divadla Rokoko (a ABC)
Do 28.11.2015 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná výstava 100 let divadla ABC a Rokoko.
Na výstavě uvidíte unikátní fotografie, z nichž některé dosud nebyly publikovány, a zjistíte, jak pestrou minulost Divadlo Rokoko má.
Divadlo Rokoko slaví 100. výročí svého založení. Městská divadla pražská toto výročí připomínají od září do prosince. Chystají unikátní publikaci, jež bude mapovat umělecké aktivity Divadla Rokoko od počátků až po současnost, putovní výstavu archivních fotografií, z nichž některé budou k vidění úplně poprvé, různé kvízy, soutěže a slevové akce pro návštěvníky Divadla Rokoko. Oslavy vyvrcholí v prosinci speciálním představením 100 let ve 100 minutách plným významných hostů.
Kabaret Rokoko a Červená sedma
Podzemní prostory na okraji paláce Rokoko byly divadelně zabydleny již v letech 1915-1916, kdy tu začal působit Kabaret Rokoko. Jeho prvním ředitelem byl Karel Hašler. Tehdejší varietní repertoár sestával ze skládanky šansonů, skečů a parodických výstupů.
V roce 1916 převzal vedení Eduard Bass, tehdy se tu poprvé objevili členové Červené sedmy.
V roce 1918 se uměleckým ředitelem stal O. Hanuš. Po odchodu Longenovy Červené sedmy tu byl uváděn v letech 1920-22 mezinárodní program, ale podnik neprosperoval. A proto v roce 1923 majitel domu sepsal smlouvu s Vlastou Burianem. Ten však už v roce 1925 odešel, aby si vytvořil své vlastní divadlo.
V meziválečné éře si na scéně Rokoka zahrála valná většina tehdy známých komiků, ve vedení se vystřídali Karel Hašler, Jaroslav Kohout a Ferenc Futurista. Od poloviny 30. let už Rokoko nedisponovalo vlastním souborem. V sezoně 1935/36 tu krátce našlo útočiště Spoutané divadlo.
Tradice kabaretů v Divadle Rokoko
Na kabaretní tradici se rozhodl v 50. letech navázat Darek Vostřel, který od sezony 1957/58 vedl divadlo čtrnáct let a společně s Jířím Šaškem tvořil hlavní komickou dvojici. Kuriozitou je, že soubor, který zde v této době působil, vzešel původně z Ústředního vojenského souboru letectva Vítězná křídla.
V 60. letech se soubor výrazněji orientoval na hudebně-dramatický žánr a konkuroval tehdy populárnímu Semaforu. Rokokem v té době prošly téměř všechny začínající hvězdy pop-music jako Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jitka Zelenková, Pavlína Filipovská či skupina Olympic. V repertoáru se střídaly kabaretní skládačky (např. proslavené Rokokokoktejly) a také recitály zpěváků.
V letech 1970-72 stál v čele Jiří Bednář a v letech 1972-74 Vladimír Vodička. Repertoár se později zaměřil téměř výhradně na recitály herců a zpěváků.
Vznik Městských divadel pražských
Administrativně byl soubor zrušen k 30. 6. 1974 a v roce 1975 přešlo Rokoko do svazku Městských divadel pražských. V této době tu našlo útočiště např. Kreslené divadlo Františka Kratochvíla a také baletní skupina Pavla Šmoka, později Pražský komorní balet (1975-79).
Divadlo Rokoko po roce 1990
V letech 1991-93 v prostorách Rokoka hrál Divadelní spolek Kašpar pod vedením Jakuba Špalka (uvedl zde mj. slavnou inscenaci hry D. Fischerové Hodina mezi psem a vlkem). Po dvou letech se skupina rozštěpila, část souboru odešla do tehdejšího Divadla K, část tvůrců do nového Divadla v Celetné.
V sezoně 1993/94 sem nastoupil kolektiv ústeckého Činoherního studia pod vedením Petra Poledňáka, s režiséry Janou Kališovou, Milanem Pavlíkem a Zdeňkem Potužilem.
Roku 1995 převzal vedení divadla Zdeněk Potužil, který zde režíroval společně s Janou Kališovou a Ondřejem Zajícem. Repertoár divadla se v té době orientoval především na mladé publikum, dramaturgická linie se soustřeďovala na generační střety, mladistvý vzdor, revolta v nerůznějších historických obdobích. V té době se součástí hracích prostor stal také bar Pruhovaná zebra. Později z divadla odešli Jana Kališová a Ondřej Zajíc, nicméně některé hry z tohoto období jsou dosud na repertoáru.
Pouhou sezonu v divadle působila skupina Tomáše Svobody a Thomase Zielinského, kteří se soustředili na aktualizace klasických her (např. antická trilogie).
Sjednocení divadel ABC a Rokoko
Od roku 2005, kdy na místo ředitele nastoupil Ondřej Zajíc, se staly Divadlo Rokoko a Divadlo ABC opět společným subjektem, jak tomu bylo v dobách největší slávy divadla – jediným souborem, působícím na dvou scénách.