Vernisáž Štěpán Málek: Geometria rerum anima est
Do 14.5.2015 bude v Jindřišské věži, Jindřišská ulice, Praha 1, přístupná výstava obrazů a kreseb Štěpána Málka: Geometria rerum anima est.
„AČKOLI ŽIJEME V DOBĚ PŘESYCENÉ VIZUALITOU,NEBO PRÁVĚ PRO TO,ČINÍ DNES ČASTO DIVÁKOVI POTÍŽE PŘIJMOUT OBRAZ,SOCHU,DÍLO KTERÉ PROSTĚ JEN JE,KTERÉ EXISTUJE SE SVÝM TAJEMSTVÍM A NESDĚLUJE ŽÁDNOU JASNĚ ČITELNOU INFORMACI,KROM SVÉHO BYTÍ JAKO TAKOVÉHO. DIVÁK UVYKLÝ NA LITERÁRNOST ,ANEKDOTU,APELATIVNÍ SDĚLENÍ ČI INSTANTNÍ INFORMACI TVÁŘÍCÍ SE JAKO ZÁSADNÍ TRUISMUS O ŽITÍ,BYTÍ ATD. ZKRATKOVITĚ PODEZÍRÁ AUTORA ŽE NEMÁ CO ŘÍCT.PRÁVĚ PROTO MÁM RÁD MLČENÍ.PROTO NECHCI ABY MÉ PRÁCE BYLY UKŘIČENÉ. SÁM NEMÁM RÁD KDYŽ MI NĚKDO DÁVÁ „DOBRÉ RADY“ JAK ŽÍT,CÍTIT,MILOVAT,VĚŘIT,JAK SE CÍTIT „SVOBODNÝ“. TAK PROČ BYCH SE JÁ A MOJE TVORBA TAK MĚLI TAK CHOVAT VŮČI DIVÁKOVI? NEMÁM RÁD PŘEDŽVÝKANÉ PRAVDY,TAK PROČ BY TAKOVÉ MĚLY BÝT MÉ PRÁCE?
MÁM RÁD VĚCI PŘIROZENÉ A PROSTÉ,KTERÉ MAJÍ SVÉ TAJEMSTVÍ A VÍM ŽE VĚTŠINA TOHO,CO SE JEVÍ BÝTI JEDNODUCHÝM A PŘIROZENÝM TOHO V SOBĚ SKRÝVÁ VÍC. TAJEMSTVÍ KTERÉ SE ODHALÍ A V POKORNÉM,TICHÉM DIALOGU,NEHLEDĚ NA PROSTOR A ČAS VE KTERÉM DÍLO VZNIKLO. TENHLE PROCES TRVÁ DLOUHO A NIKDY NENÍ UKONČENÝ,NENÍ TO O RYCHLÉ SPOTŘEBĚ KTERÁ ZA SEBOU NECHÁVÁ JEN PRÁZDNÝ BALAST A ODPADKY.JE TO O VZÁJEMNÉ DŮVĚŘE,OČIŠTĚNÍ,KONTEMPLACI A SVOBODĚ KTERÁ JE TRVALÝM STAVEM DUŠE,ALE NENÍ NUTNO JI OKÁZALE VYTRUBOVAT NAVENEK.TAKTO VYTROUBENÁ SVOBODA JE JEN KÝČ,LEŽ A SEBEKLAM. I PŘES NEIDEÁLNÍ SITUACI VĚŘÍM DIVÁKOVI A DOUFÁM ŽE I ON UVĚŘÍ MĚ.“
Poezie, hudba a výtvarnictví. Tyto umělecké obory bravurně kombinuje Štěpán Málek. Po nocích koncertuje s punkovou skupinou NVÚ, přes den vyučuje obor kresba a modelování na Univerzitě Hradec Králové, a do šuplíku si píše básně. Pětatřicetiletý umělec absolvoval v roce 1985 hořickou kamenickou školu. Poté jeho kroky vedly na pedagogickou fakultu, ale nebyla mu dána možnost studium zde dokončit. Na Akademii výtvarných umění v Praze (1990-96) ho velmi ovlivnila tvorba sochaře Stanislava Kolíbala. V současné době umění sám vyučuje na Katedře výtvarné výchovy Univerzity Hradec Králové. Ve své výtvarné tvorbě se zaměřuje na vztahy mezi geometrií a náhodně vzniklou nepravidelností. V sochařině protiklady zvýrazňuje pomocí oblázkových kamenů. Tohoto tématu se drží i v případě nástěnných děl jak vyřezávaných, tak rýsovaných. Obrazy, které vznikly pod Málkovýma rukama, jsou plné nejen geometrických tvarů. Rozhodně však popírá, že by jednotlivé obrazce měly daný specifický význam. „Já rozhodně nechci, aby ty věci něco symbolizovaly. Každý tvar si nějaký význam v sobě nese, nebo si namaluje, ale já ten tvar nepoužívám jako symbol. Já ho používám pouze jako určitou vizuální kvalitu, a to jsou záležitosti, které se nám nabízí dnes a denně ze všech stran ať už v přírodě, nebo umělém prostředí. Snažím se se ty tvary spíš dávat do nějakých harmonických souvislostí.“ Výtvarné umění není jedinou vášní Málka, v polovině 80. let založil s kamarádem punkovou skupinu NVÚ, která funguje dodnes. Jako zpěvák s ní koncertuje po celé republice. V létě se NVÚ objevili i na trutnovském Open air festivalu. Pro vysokoškolského profesora je punk poměrně kuriózním koníčkem. „Naštěstí nechodím do třídy po večerním pogovacím koncertě, i když se to už párkrát také stalo, ale jsem kantor jako každý jiný. Na koncertě tomu dávám, to co si vyžaduje ta hudba a když jsem ve škole, tak jsem normální přísný pedagog s nároky na studenty. Paradoxně ti studenti, se kterými se potkáváme na koncertech, patří k takovému lepšímu jádru.“ Mezi jednotlivými zálibami, by ale sochař, malíř, řezbář, zpěvák, harmonikář a básník volil velice nerad a těžce. „Paul Klee (malíř přelomu 19. a 20. Století/pozn. red) kdysi pro hlásil: výtvarné umění je moje žena a hudba moje milenka, tak já to mám úplně stejně“ Zdroj: Denisa Gumbírová Trutnovinky.cz www.trutnovinky.cz/
http://jindrisskavez.cz/cz/vystavy.aspx