Společnost Franze Kafky
Široká 14, Praha 1
Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Společnost Franze Kafky má nyní kolem 1000 členů z celkem 23 států světa.
Mezi členy Společnosti patřili a patří nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass, izraelští spisovatelé Amos Oz a Avigdor Dagan (Viktor Fischl), polský básník Tadeusz Rózewicz, spisovatelé Arnošt Goldflam, Jiří Gruša‚ Ivan Klíma, Pavel Kosatík, Petr Pithart, Karol E. Sidon – vrchní zemský rabín, dramatik a spisovatel Milan Uhde, americký architekt Steven Holl, hudební skladatel Ilja Hurník, herci Eva Salzmannová a Jiří Ornest, sochař Olbram Zoubek, vynikající literární badatelé Peter Demetz, Klaus Wagenbach, Hans Dieter Zimmermann a řada dalších významných osobností kulturního a veřejného života v ČR a zahraničí.
Společnost Franze Kafky řídí volený výbor, v němž pracují přední osobnosti kulturního a společenského života: předsedou je prof. Kurt Krolop, literární badatel světového jména, germanista zabývající se hlavně tzv. pražskou německou literaturou; místopředsedou je Vladimír Železný, bývalý ředitel televize Nova a publicista. Ve výboru pracují: Josef Čermák, literární historik a překladatel, František Černý, bývalý velvyslanec ČR v Německu, knižní grafik Bohuslav Holý, grafik a ilustrátor Jiří Slíva, germanista a překladatel Jiří Stromšík, Jan Vít, novinář a redaktor, Marie Vodičková, redaktorka a překladatelka a prof. Ivan Vyskočil, dramatik, prozaik a herec, který výrazně ovlivnil vývoj moderního českého divadla.
Čestným předsedou byl 21 let spisovatel Arnošt Lustig, jehož knihy s tématem holocaustu vycházejí v mnoha zemích světa.
Své aktivity uskutečňuje Společnost prostřednictvím Centra Franze Kafky, patří k nim pořádání literárních večerů, besed, odborných přednášek a seminářů. Ve vlastním Nakladatelství Franze Kafky vydala přes stovku titulů, k edičním počinům patří dvacetisvazkové Spisy Karla Poláčka, Dílo Franze Kafky v českých překladech či esejistická edice Člověk v zrcadle. Společnost vlastní unikátní repliku soukromé Kafkovy knihovny s téměř tisícem dobových svazků. Provozuje odbornou knihovnu s cennou sbírkou sekundární literatury k tématu pražské německé literatury. Společnost vyhlašuje Cenu Franze Kafky, jedinou mezinárodní literární cenu udělovanou v České republice. Jejími dosavadními laureáty jsou spisovatelé Philip Roth (USA), Ivan Klíma (ČR), Péter Nádas (Maďarsko), Elfriede Jelinek (Rakousko), Harold Pinter (Velká Británie), Haruki Murakami (Japonsko), Yves Bonnefoy (Francie), Arnošt Lustig (ČR), Peter Handke (Rakousko), Václav Havel (ČR) a další. Každým rokem vypisuje Cenu Maxe Broda, studentskou literární soutěž o nejlepší esej, které se pravidelně zúčastňují studenti z celé republiky. Mezi významné uskutečněné projekty patří realizace Pomníku Franze Kafky na Starém Městě pražském.
Telefon | 224 227 452 |
mail@franzkafka-soc.cz |
Po – Pá 10 :00 – 17:00
So, Ne, svátky – po tel. dohodě