Darina Alster: Rozmluva se stíny
24.3.2015 proběhla v Muse Room Roberta Carritherse na veletrhu současného umění Art Prague v Kafkově domě, Nám.Franze Kafky 3, Praha 1 (u Staroměstské), performance Dariny Alster: Rozmluva se stíny.
Videozáznam performance promítaný na látkové sochy.
Vlastní stín je člověku přítelem, nepřítelem i zdrojem inspirace. K vidění bude v průběhu celého veletrhu od 23. do 28. března.
PHYSICAL CALLIGRAPHY
Živá performance proběhla v úterý 24. března . Darina společně se svou dcerou a manželem předvedli obrysovou malbu na bílou tkaninu pokrývající stěny výstavní místnosti. Tyto barvou zachycené stíny zůstanou na zdech vystaveny po celý týden a doplní tak výše zmíněnou videoprojekci.
Robert Carrithers pojímá svůj projekt The Muse Room jako vytvoření prostoru k šíření inspirace. Spolupracuje na něm se skupinou českých a zahraničních umělců, které transformuje do role moderních múz, z nichž pro každou vytváří vlastní mytický příběh (týkající se období od počátku minulého století po současnost) a následně ji zachycuje v sérii maleb, sítotisků, látkových soch či formou hudby a videa.
Součástí projektu je také triptych The Muse trilogy vytvořený kombinovanou technikou malby a sítotisku, na němž Robert spolupracoval s kostarickým umělcem Luisem Cerdasem, který doplní výstavu svými interpretacemi daného tématu. Dvě malby vyjadřující představu múzy z mužského a ženského úhlu pohledu vznikly ve spolupráci s výtvarnicí Janou Šárovou.
Projekt je doplněn videoprojekcí Dariny Alster a hudební produkcí Mikiho-Discjockeye.
Umělci představující jednotlivé múzy: Darina Alster, Luis Cerdas, Nikita Eaton-Lusignan, Marie Anna Krušinová, Eva Larvoire, Irena Mášová, Miki-Discjockey, Iveta Megami, Linda Mikolaskova, Jana Orlová, Jana Podlipná Jana Rerichova Jana Šárová a Veronika Slámová. Projekt je doprovázen sérií performancí Dariny Alster, Jany Orlové a Nikol Kouklové. Týden bude zakončen živou malbou Luise Cerdase v Sobotu 28.3.2015 od 17:00 za doprovodu hudební skupiny. Přejeme si a doufáme, že budeme inspirovat i Vás! Projekt zaštiťuje Robert Carrithers.
Robert Carrithers je známý hlavně jako fotograf a filmař. Ve svém díle se zaměřuje především na zachycení atmosféry undergroundové umělecké a klubové scény, a to již od počátku 80. let, kdy byl součástí New Yorského kulturního dění. V té době spolupracoval s umělci a performery mezi něž patřili např. Keith Haring, Jean-Michel Basquiat, Ann Magnuson nebo Klaus Nomi. Jako fotograf na volné noze dokumentoval kulturní události pro různé magazíny v New Yorku, Londýně a Paříži. Jeho práce byly vystaveny v galeriích v New Yorku, Los Angeles, Chicagu, Londýně, Paříži a Berlíně.
V současnosti žije a pracuje v Praze.
Kdekoli se nachází, vždy nalézá umělecké komunity zabydlené výjimečnými osobnostmi, které na okraji společnosti zápasí o přežití a možnost kreativního vyjádření. Ve svém díle zobrazuje tyto postavy, které nazývá živoucími anděly, kteří se nabízí ve jménu kreativity.