Vernisáž 4 výstav: Maud Kotasové, Vilmy Leino, Václava Litvana a skupinové Breaking the Course of the European Boomerang
Do 14. 12. 2025 jsou v Pragovka Gallery, Kolbenova 34A, Praha 9 (metro Kolbenova), přístupné 4 zajímavé výstavy: skupinová Breaking the Course of the European Boomerang a dále výstavy Maud Kotasové: Živý nás nedostanou, Vilmy Leino: Blueberry Fields a Václava Litvana: Vzduch, voda, Velký a malý vůz.
Výstava Breaking the Course of the European Boomerang se koná pod kurátorským vedením Uny Mathiesen Gjerde a Krisztiána Gábora Töröka.
Breaking the Course of the European Boomerang se zabývá otázkou, jak čelit rostoucí nerovnosti v Evropě, aniž by se společnost vracela k formám imperialismu. Výstava, inspirovaná historickou solidaritou odborových svazů, představuje různé přístupy k práci, vzdělávání a využívání sociálních i přírodních zdrojů.
Vystavující: Alma Gačanin, Alicja Rogalska, Áron Lódi & Víctor Santamarina, Aterraterra, The lilky_60200 collective, Good Praxis, Jens Masimov, Jumana Manna, Lesia Vasylchenko, Mona Vatamanu & Florin Tudor, Monika Janulevičiūtė, Nikita Kadan, Nomeda & Gediminas Urbonas, Pilvi Takala.
…..
Maud Kotasová: Živý nás nedostanou
Ztrácíme. Jako společnost prohráváme, lidsky, kulturně, možná jsme v tom nevinně, možná ne. Vyšívané skříňky a auta se vracejí na Pragovku. Živý nás nedostanou!
Kurátor: Vladimír Merta
…..
Vilma Leino, finská fotografka, která několik let žije a tvoří v Berlíně, se v cyklu Blueberry Fields navrací do přírody. V propojení lidského a rostlinného světa, které je ztvárněno mnohočetným autoportrétem, se kriticky vyjadřuje nejen ke klimatickým změnám, ale i proměně lidského společenství.
Kurátorka: Barbora Hájková
……
Sochařská výstava umělce Václava Litvana (1983) vychází z nalezených předmětů, které podrobuje formální i významové preparaci. V aktuální výstavě rozvíjí princip ready-made směrem k hledání esence objektu — od fyzického nálezu přes jeho kulturní kontext až po jeho ideální podobu. Téma opotřebení, nutnosti a neviditelnosti každodenních věcí, často s tajemství přídavku osobních příběhů, přetváří nejen v reliéfní modifikace, které zkoumají vztah mezi objektem, jeho zobrazením a významem.
Kurátorka: Tea Záchová


Creative Commons Attribution