




Vernisáž 4: Jan Batorek, Juraj Ďuriš, Radim Straka, Jano Vasilko
Do 12. 9. 2025 je v Nové Galerii, Balbínova 26, Praha 2, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava 4 výrazných současných umělců: Jan Batorek, Juraj Ďuriš, Radim Straka, Jano Vasilko.
Výstava otevřena: Úterý 15:00 – 19:00, Středa 15:00 – 19:00, Čtvrtek 15:00 – 19:00 nebo dle domluvy na info (zavináč) novagalerie.cz
Ján Bátorek
Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne maľbe občas aj kresbe a grafike. Inšpiráciu pre svoje diela hľadá vo svojom podvedomí, kde sa pohybuje medzi témami jemu vlastnými. Vo svojich dielach rieši svoje vnútorné svety, sny, spomienky a autentické východiská uvažovania.V roku 2020 a 2021 postúpil do finále v sútaži VUB maľba roka.V roku 2022 túto súťaž vyhral. V roku 2023 postúpil do finále súťaže Strabag Artaward International.
Štúdium:
2009-2015 Bakalárske a Magisterské štúdium, Akadémia umení v Banskej Bystrici, odbor maľba, garant Doc. Štefan Balázs, ArtD., akad.mal.
Juraj Ďuriš je výtvarník ze slovenské Nitry, který vystudoval Fakultu výtvarných umění v Brně. Jurajova paleta stylů je široká. Můžeme v ní najít realistické až abstraktní portréty nebo experimenty s objekty. Inspirací umělce jsou různá prostředí, ať už jde o graffiti, reklamu nebo klasickou malbu. Díky svému talentu a dřině dává tématům jako portrét, zátiší nebo žánrová malba zcela nový nádech, který jeho styl dělá zela jedinečným.
Radim Straka je súčasný slovenský umelec pochádzajúci z Dolného Kubína, ktorý aktuálne pôsobí v Prahe. Vo svojej umeleckej praxi sa venuje najmä médiu maľby a fotografie, pričom jeho tvorba presahuje aj do oblastí monumentálnej a muralistickej maľby. Jeho práce možno chápať ako tematické série, ktoré sa zaoberajú výskumom subjektívneho pozorovania rôznych javov a tém.
Bakalárske štúdium absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v Ateliéri maľby pod vedením Rasťa Podhorského. Počas štúdia absolvoval stáž na Vysokej škole uměleckoprůmyslovej v Prahe v Ateliéri intermediálnej konfrontácie u Jiřího Davida. Následne ostal v Prahe a pokračoval v magisterskom štúdiu na UMPRUM, v Ateliéri intermédií pod vedením Michala Pěchoučka.
Jano Vasilko patří do výrazné malířské generace nastupující na slovenskou scénu v prvním desetiletí 21. století. Pracuje s poetikou technické dokumentace, se strategiemi vizuální komunikace a s potenciálem grafických programů. Jde mu především o to, pracovat v předsazené odosobněné rovině, v rovině prefabrikovaných forem a tvarů, které mohou vytvářet modelový svět asociací, aniž by autorovi hrozil pád do přílišného patosu, iracionality a exaltace. Volba tohoto přístupu je zároveň sebe-obranou proti eskalaci emocí, které takto zůstávají za filtrační clonou korektního vizuálního jazyka, s nímž však autor zachází pokud možno nekorektně.