




Vernisáž výstav Mariji Mandić: White bee a videoartu Lenky Tam Nguyen a Radka Slacha: Memory mining
Do 26. 7. 2025 jsou v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupné 2 velmi zajímavé výstavy: Mariji Mandić: White bee (v hlavním sále) a videoartu Lenky Tam Nguyen a Radka Slacha: Memory mining (v prostoru pohyblivého obrazu).
Marija Mandić: White bee
Srbská fotografka Marija Mandić pracuje převážně s fotografií, ale také s textem, kresbou a nalezenými materiály. Ve své tvorbě se zabývá otázkami minulosti a paměti, které zkoumá především v rodinném kontextu. Ve vizuálně poetickém projektu White Bee se noří do témat paměti, ženské identity a rodinných vazeb. Vytváří genealogický strom, jehož kořeny sahají překvapivě k ženě-pramatce, která má v srbské kultuře, na rozdíl od té české, speciální místo.
„V srbské tradici se tento archetyp matky, nejstarší známé ženské předkyně, nazývá bela pčela (v překladu bílá včela / white bee). O tomto pojmu se ví jen málo, mimo jiné proto, že je velmi vzácné najít rodokmen, který by ženy vůbec zmiňoval. Přesto se věří, že tuto bájnou matku nazýváme bílou včelou proto, že se zjevuje v bělostné mlze paměti a rojí se jako včela v našem vědomí snažíc se nás probudit a připomenout nám, že je stále tady.“ M. M.
Marija Mandić (*1990) studovala v letech 2015–2019 doktorandský program na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem (CZ), kde také působila jako externí lektorka a získala zde titul Ph.D. v oboru vizuální komunikace. V roce 2023 se dostala mezi finalisty ceny Mangelos, která je součástí mezinárodní sítě Young Visual Artists Awards. Je držitelkou grantu Nadace VID, stipendia Dositeja uděleného Fondem pro mladé talenty Srbské republiky a grantu Ministerstva školství ČR. www.mandicmarija.com
kurátoři: Tereza Bonaventurová, Martin Fojtek
Lenka Tam Nguyen a Radek Slach: Memory mining
V našem prostoru pro médium pohyblivého obrazu tentokrát představíme společnou výstavu Lenky Tam Nguyen a Radka Slacha, které spojuje studium v Ateliéru digitální média na Fakultě umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Výstava s názvem Memory Miming nabídne různé pohledy na témata rodiny, identity i využití nejsoučasnějších technologií.
Lenka Tam Nguyen se své práci dlouhodobě zabývá tématem zachování identity. Její video projekt s názvem Mrkvička pracuje s motivem dong dao, což je něco mezi říkankou a ústní lidovou básní vietnamských dětí. V záměrně naivní kolážovité animaci na půdorysu dětské říkanky s nadsázkou zpracovává důležitou problematiku vykořenění a vnímání národní identity.
Radek Slach ve svých videoprojektech zkoumá využití digitálních technologií, včetně umělé inteligence, ve vztahu k rodinnému prostředí. Ve své audiovizuální eseji Rodinný dekor vytváří jakousi kolektivní vzpomínku a univerzální záznam rodinných setkání. V díle Rodinná archeologie pak kombinací reálných záznamů a generovaných záběrů ohledává možnosti vizualizace nikdy nezaznamenaných zážitků.
Lenka Tam Nguyen (*1998) studovala v Ateliéru digitální média na FUD UJEP a absolvovala studijní stáž na Madeiře. Účastnila se různých výstav a uměleckých festivalů v Čechách, ale i v zahraničí, např. ve Francii či Portugalsku. www.fud.ujep.cz/digitalni-media/tam-nguyen
Radek Slach (*1999) právě dokončuje studia v Ateliéru digitální média na FUD UJEP. Jeho projekty byly dosud prezentovány např. na Yes kino, Brno Art Week či v Kině Art. www.fud.ujep.cz/digitalni-media/radek-slach
kurátoři: Tereza Bonaventurová, Martin Fojtek