




Vernisáž František Hodonský: Pod ostřím dláta
Do 27. 4. 2025 je v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava známého umělce Františka Hodonského: Pod ostřím dláta.
Úvodní text kurátora Jiřího Machalického:
František Hodonský tvoří s mimořádným citem pro barevné vztahy, vychází z hlubokého prožitku krajiny, z přemýšlení nad jejími proměnami v průběhu ročních i denních dob. Má vyhraněný smysl pro její skladbu, rytmus a prorůstání vrstev. Zajímá ho její vývoj, složení a vzájemné prostupování sil ovládajících přírodu. S krajinou se musí dokonale sžít, aby zachytil její charakter a pronikl pod její povrch. Umí zdůraznit její základní rysy, které vyjadřuje jednoduchými znaky, do nichž se soustřeďuje jeho poznání.
Dokáže vystihnout její stavbu včetně zásahů člověka nebo naopak ztvárnit takřka nepostižitelné procesy, způsobující její vývoj závisející na různorodých, neustále se proměňujících podmínkách. Příroda se mu stala celoživotní inspirací a v úzké souvislosti s ní se vyvíjí i jeho charakteristický projev. Ten se někdy přibližuje geometrické abstrakci, když má krajina pevně dané body. Jindy se však jeho malba naopak uvolňuje a stává se lehkým záznamem dojmů, kdy se barevné skvrny volně přelévají, aby vystihly nikdy neustávající děje. Jeho tvorba připomíná svým charakterem hudbu, v níž se zákonitosti kompozice prolínají s proměnami rytmu a plynutím melodie.
František Hodonský se po celý život věnuje také grafice. Zprvu vyzkoušel nejrůznější klasické techniky, ale nejčastěji využívá možnosti dřevořezu, v němž sochařskými dláty postupně odrývá dřevotřískové desky a v malém nákladu vytváří několikabarevné tisky. Předem musí mít jasnou představu, matrici již pochopitelně nelze opravovat. Grafické listy vytvářené tímto postupem působí neobyčejně živě, promítá se do nich umělcovo gesto spojené s poznáním přírody.
Stejně poutavé jako dřevořezy jsou i samotné matrice se zdůrazněnou strukturou, které František Hodonský často vystavuje s tisky, takže diváci mohou nahlédnout do jeho dílny a sledovat celý tvůrčí proces. Jeho malířskému cítění vyhovuje také litografie, do níž se promítá cit pro ostré barevné kontrasty i jemné přechody barevných tónů, pro vystižení rytmu i „architektury“ krajiny, pro její nikdy nekončící vývoj.
Jiří Machalický, kurátor výstavy