Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení výstavy výstavy Tomáš Rajlich – Sochař

končí 21. dubna / Museum Kampa / Socha

Do 21. 4. 2025 je v Museu Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, v konírně, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Tomáš Rajlich – Sochař.

BARVY V PROSTORU – MUSEUM KAMPA PŘIPRAVILO VÝSTAVU SOCH TOMÁŠE RAJLICHA

Museum Kampa od soboty 8. února až do Velikonočního pondělí hostí výstavu soch Tomáše Rajlicha. Rajlich, který začátkem března oslaví 85. narozeniny, je dnes znám hlavně jako minimalistický malíř, svou uměleckou kariéru ale v druhé polovině 60. let zahájil jako sochař. Výstava se zaměřuje na Rajlichovu tvorbu z let 1964 až 1969 – první letopočet odkazuje k roku, kdy absolvoval pražskou akademii, druhé datum je pak rokem, kdy s manželkou odešli do exilu do Nizozemí. Tomáš Rajlich byl v roce 1967 jedním ze čtyř zakládajících členů vlivného Klubu konkretistů, volného uměleckého sdružení, které na konci 60. let fungovalo jako zastřešující organizace pro umělce vycházející z konstruktivismu a geometrické abstrakce. Z mosazných a plexisklových soch, kterými se Rajlich prezentoval na klubových výstavách, se jich dochovalo jen několik, zničené sochy byly pro výstavu nově realizovány na základě dobové dokumentace.

I když výstava mapuje období pouhých pěti let, můžeme ve vystavených sochách sledovat výrazný stylový vývoj, jehož leitmotivem je postupná dematerializace sochy. Rajlich po celou dobu zůstává věrný několika málo motivům, zejména stylizovaným hlavám, figurám a květům, v materiálu i formě se však jeho sochy postupně proměňují od hmotných objektů v transparentní kompozice a prostorové kresby. Tento posun předznamenává dynamiky, se kterou se setkáváme též v Rajlichových malbách, totiž napětí mezi kresebností a geometrickým řádem a fascinací materiálními kvalitami vlastní malby. Konstantou je také jeho zájem o barvu, o sochách umělec hovoří jako o barvách v prostoru.

„Tomáš Rajlich má za sebou velice úspěšnou mezinárodní kariéru a je zastoupen v předních světových sbírkách, jako je pařížské Centre Georges Pompidou nebo MoMA v New Yorku. V českém prostředí však jeho dílo není příliš známo a reflektováno. O jeho raných sochách to platí dvojnásob. Nynější výstava v tzv. konírně v areálu Sovových mlýnů je ostatně Rajlichovou první samostatnou výstavou zaměřenou výhradně na sochy,“ konstatuje šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek. Ředitel musea Jan Smetana dodává: „Tomáš Rajlich je jedním z našich kmenových autorů, velkou retrospektivu jeho obrazů jsme hostili před osmi lety. Jeho dílo patří hned do několika programových linií, které Museum Kampa sleduje dlouhodobě. Mám na mysli jednak náš zájem o konstruktivní tendence v českém poválečném a současném umění, snahu seznamovat veřejnost s tvorbou exilových autorů a systematické mapování bílých míst českých dějin umění.

Rajlichova sochařská tvorba bude objevem nejen pro širokou veřejnost, ale jistě i pro řadu odborníků.“ Tomáš Rajlich se narodil v březnu 1940 v Jankově v jižních Čechách. Pražskou akademii absolvoval v letech 1958–64. V létě 1969 spolu s manželkou Jitkou emigrovali do Nizozemí, jako záminka k vycestování jim posloužila putovní výstava Klubu konkretistů, kterou pomáhali zorganizovat. Rajlich si zprvu vydělával jako pomocný dělník v rotterdamských loděnicích, záhy začal působit jako asistent, později docent na Vrije Academii v Haagu. První samostatnou výstavu měl v roce 1971 v Stedelijk Museu v Schiedamu. Má za sebou dlouhodobé tvůrčí pobyty ve Francii, Itálii nebo v USA, do České republiky se natrvalo vrátil v roce 2010. Je také autorem monumentálních obrazů pro zasedací síň státní rady v Haagu nebo výzdoby nizozemské ambasády v Ghaně.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení výstavy výstavy Tomáš Rajlich – Sochař