Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Návratný průzkum: Ostrava

Do 9. 2. 2025 je v Městské knihovně GHMP, 2.patře, Mariánské náměstí 1, Praha 1 (vstup z Valentinské), přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Návratný průzkum: Ostrava.

Kurátoři: Tomáš Knoflíček a Martin Netočný

 V devadesátých letech se ke slovu dostává řada nových autorů a tvůrčích přístupů. Dochází tím k proměně celého uměleckého prostředí. Jeho podobu výrazněji, než kdy dříve utvářejí periferní regionální celky. Jedna z takovýchto scén na území bývalého Československa vznikla rovněž v Ostravě. O jejím významu svědčí i to, že se v ní pohybovali například skupina Kamera skura nebo Jiří Surůvka, kteří mimo jiné zastupovali Českou republiku na Benátském bienále v letech 2001 a 2003. Ty, ale i další významné autorské osobnosti, jako například Daniela Balabána či o generaci mladší Pavlu Malinovou, představuje výstava v jednotném rámci.

Projekt Návratný průzkum: Ostrava se do tamního výtvarného terénu s odstupem tří dekád vrací a pokouší se tuto jinakost přehodnotit. Fenomén ostravské scény proto nenahlíží historiografickou perspektivou, ale hledá mezi díly takové spojitosti, které by v časově lineárním řazení zanikly.

Kurátoři však sobě i širší odborné veřejnosti pokládají také otázku, zda je teritoriální ohraničování umělecké produkce ještě stále aktuální či dokonce legitimní. Při bližším pohledu je totiž patrné, že osobnosti jako třeba Daniel Balabán, Marius Kotrba či Petr Lysáček, které byly s ostravskou scénou devadesátých let integrálně spojovány, pobývaly a tvořily v různých etapách svých kariér také na jiných místech republiky. Generace, která do výtvarného provozu vstoupila s příchodem nového tisíciletí, pak trend sociální mobility ještě umocnila a Ostravu opouštěla mnohem četněji a bez větších rozpaků.

„Fenomén výrazné regionální scény, který tuzemským prostředím rezonoval hlavně v devadesátých letech, výstava nahlíží v rozšířené perspektivě. Ptá se, nakolik se dřívější pojetí teritoriality proměnilo, ale také na to, zda mohou díla vzniklá v období po změně společenského uspořádání vést plnohodnotný dialog s uměním mladší generace. Společně s druhým kurátorem Tomášem Knoflíčkem jsme se snažili narušit zažitou představu, která severomoravskou tvorbu po dlouhé roky exotizovala, a ukázat ji v novém, širším a o něco méně výstředním rámci,“ říká Martin Netočný, jeden z kurátorů výstavy.

Výsledky návratného průzkumu ostravského umění tedy potlačují dříve zdůrazňované určení jeho původu. Více než o ostravské scéně tedy výstava hovoří o osobnostech, jež byly s městem v dané etapě spojeny. Bez ohledu na to, že se v této skupině objevuje řada subjektů zásadních pro celorepublikový výtvarný provoz, je akcentace regionálních uměleckých témat v souladu s dlouhodobě rozvíjenou dramaturgickou linií GHMP. Ta úzce souvisí s jejím statusem největší městské galerie u nás i udržováním partnerství s obdobnými institucemi napříč celým Českem – v tomto případě s Galerií výtvarného umění v Ostravě a městskou galerií PLATO Ostrava.

„Cílem výstavy je nejen zkoumat historické kontexty, ale i současné umělecké dialogy napříč generacemi. Chce ukázat dynamiku regionálního umění v širším celorepublikovém rámci a rozšířit jeho vnímání mimo zažité stereotypy. Věřím, že tím přispějeme k obohacení kulturního diskurzu v České republice,“ říká náměstek pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, péči o památky, národnostní menšiny a animal welfare JUDr. Jiří Pospíšil.

K výstavě je vydána publikace s texty Martina Drábka, Tomaše Knoflíčka, Josefa Ledviny, Terezie Nekvindové, Martina Netočného, Jitky Šosové a Kateřiny Štroblové.

Vystavující: Daniel Balabán, Václav Buchtelík, Petra Čiklová, Denisa Fialová, Martin Froulík, Lenka Glisníková, Eduard Halberštát, Aleš Hudeček, I love 69 popgejů, Zbyněk Janáček, Michal Kalhous, Kamera skura, Jaroslav Koléšek, Marius Kotrba, Vojtěch Kovařík, František Kowolowski, Patrik Kriššák, Martin Kubica, Jiří Kuděla, Petr Lysáček, Pavla Malinová, Jiří Marek, Šárka Mikesková, Barbora Mikudová, Josef Mladějovský, Filip Nádvorník, Libor Novotný, Eduard Ovčáček, Petr Pastrňák, Marek Pražák, Hana Puchová, Record, Václav Rodek, Jakub Ružinský, Tereza Samková, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Katarína Szanyi, Jiří Šigut, Ivo Škuta, Pavel Šmíd, Helena Šmídová, Jan Vytiska, Jiří Zavřel

 Grafické řešení: Anymade Studio

 Architektonické řešení: Kateřina Radakulan



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Návratný průzkum: Ostrava