Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž MUSA: Kaple dechu

Do 26. 10. 2024 můžete v Hale 11, Holešovická tržnice, Bubenské nábřeží 13, navštěvovat úžasnou instalaci MUSy (Lukáš Musila): Kaple dechu.

Instalace Kaple dechu Lukáše Musila představuje novodobou svatyni vybudovanou v areálu Holešovické tržnice. Industriální halu původního rázu – režné zdivo, vysoká okna, vjezdová vrata, neposvěcený prostor – proměnil v kapli, v jedinečné a silné posvátné místo soukromého i veřejného universa. Musil vybudováním sakrálního prostoru projevil touhu žít ve světě naplněném významy a poselstvím. Kaple dechu přináší a aktualizuje vlom posvátna do urbánního prostředí, v tomto případě navíc umocněném využitím potenciálu industriálního komplexu.

Sakrální svět podporuje oscilace vnitřního napětí a autentické atmosféry prázdné, omšelé a k původnímu účelu nevyužité haly, jejíž technické a účelové konstrukční prvky se setkávají a obohacují výtvarný koncept umělce. Instalaci tvoří oltář, závěsné objekty, obrazy a kresby, okenní skla a rytiny do zdi. Tyto prvky jsou založeny na principu osy světa neboli axis mundi, vertikální linie transcendence a posvátna, vyjadřující věčnost, kolektivní moudrost a zkušenost. Právě autentická zkušenost a interakce těla a mysli návštěvníka dovoluje vstoupit do umělecké tvorby, stát se součástí rituálu a dílu vtisknout konečný dotek.

Kurátorka: Barbora Půtová

….

Musa (vl. jménem Lukáš Musil) se narodil v roce 1984 v Praze. Po ukončení hokejové kariéry v juniorské reprezentaci ČR si postupně vybudoval pozici jednoho z nejznámějších tatérů na světové scéně. V roce 2015 připravila Alšova jihočeská galerie výstavu rekapitulující jeho dosavadní malířskou tvorbu. V současné době tvoří v Praze a Budapešti. V roce 2017 měl velkou výstavu autorských obrazů v galerii Mánes.

Svoboda je klíčovým slovem pro Musilovo výtvarné uvažování. Absolutní svoboda před prázdným plátnem velkého rozměru je pro něj svobodou tvůrce, který není omezován žádnými vnějšími vlivy a je veden pouze vlastní obrazotvorností. Od dosti temných abstraktních pláten svého prvního tvůrčího období (2011–2014), zjevujících jakýsi chaos neorganizovaného světa a mysli, přešel od roku 2014 k stvoření vlastního universa, ne nepodobného našemu Stvoření. Vznikající série velkoformátových obrazů, ve velké většině sprejů na plátně či kožence, zachycují Musilovy kreace ve stále jednodušším a jistějším gestu, které dává ožívat originálním bytostem z Musilova světa rostlin, zvířat i lidí.

Musilův výtvarný výraz také jako by se vracel až kamsi na začátek, k prapodstatě, k prvopočátku, kdy zvířata znamenala pro člověka zdroj přežití, ale zároveň (a snad právě pro to) k nim vzhlížel s takřka nábožnou úctou. Zanechal pro to svědectví ve formě prvních výtvarných děl vůbec – nástěnných maleb v jeskyních. Stejně jako kdysi vedl dialog s klienty nad jejich tetováním, vede nyní symbolický, vnitřní rozhovor s bytostmi, které vznikají tahy jeho tužky, štětce nebo piksly se sprejem. Musil využívá kresbu, písmo, části textů, symboly – to vše spojuje v prostoru do svého charakteristického výrazu s akcentem linky, výrazu, který činí dojem neustálého chvění, vibrací, jenž ze znaku činí zprávu a ze sdělení inspiraci.

https://www.instagram.com/musil__lukas/



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž MUSA: Kaple dechu