Vernisáž výstavy ke 100 letům Miloše Kurovského
Do 17. 11. 2024 je v Galerii Jindřišské věže, Jindřišská ulice, Praha 1, 3.patro a nejvyšší 10.patro, přístupná krásná a rozsáhlá výstava ke 100 letům Miloše Kurovského.
Miloš Kurovský (18. října 1924 Ostrava – 22. října 2017 Praha) byl český výtvarný umělec, malíř a ilustrátor, známý svou unikátní uměleckou technikou a specifickou tvorbou, která se nese v duchu fantazijně laděných představ o záhadách kosmu. Je známý především „Galerií za oknem“ na Novém Světě na Hradčanech v Praze.
V mládí byl silně ovlivněn filozofií Imanuela Kanta, George Hegela, Friedricha Nietzche, Arthura Schopenhauera a dalších, což se projevilo v námětech jeho umělecké tvorby.
Po druhé světové válce se přestěhoval do Prahy, kde se zabýval módním návrhářstvím, fotografií a výtvarnou tvorbou. V roce 1964 letech založil v Dubrovníku „Mezinárodní sdružení výtvarníků a literátů“, registrované pod UNESCO, jehož byl předsedou. Ve druhé polovině 60. let pravidelně vystavoval jako jeden z prvních „pod širým nebem“ ve Františkánské zahradě, v proluce u Národního divadla a na Karlově mostě v Praze; tyto akce se těšily velkému zájmu veřejnosti i sdělovacích prostředků.
Začátkem 70. let 20. století objevil novou, unikátní techniku – kombinaci pastelu, veluru a speciálního pojidla, která mu umožnila dosáhnout v obrazech hlubokého matu, který nepůsobí rušivě ani při silném osvětlení.
V polovině 70. let otevřel galerii v Panské ulici, kde se scházeli jak jeho přátelé, zejména hudebníci, tak i široká veřejnost.
Tvorba Miloše Kurovského hudebníky přímo inspirovala; tak vznikly některé jazzové skladby, např. „Valčík pro Kurovského“ od Jiřího Válka, „Červené slunce“ od Laca Decziho, suita „Ručně malovaný obraz“ od Karla Růžičky a „Jak se malují čerti“ od Rudolfa Daška. Docházelo tak k vzájemnému ovlivňování výtvarného a hudebního umění, neboť i pro Miloše Kurovského znamenala hudba silný inspirační zdroj.
V 70. a 80. letech uspořádali přátelé a jeho příznivci řadu neoficiálních výstav v zahraničí, např. v Německu, Itálii, Spojených státech amerických, Novém Zélandu. Oficiální výstavy prostřednictvím Artcentra proběhly ve Stockholmu a v Západním Berlíně. Jeho neobvyklé iniciativy se nesetkávaly s pochopením českých úřadů. Svou první oficiální výstavu v České republice měl až v říjnu 1993.
Doma se mohla veřejnost s jeho dílem seznámit v „Galerii za oknem“ na Novém Světě na Hradčanech, kam se autor přestěhoval v roce 1978. Články o této mimořádně působivé a jedinečné galerii se objevovaly v zahraničních novinách, časopisech a turistických příručkách.
Tvorba Miloše Kurovského nese prvky science fiction, symbolismu, religiozity a irrealismu. Dle slov autora: „Irrealismus je abstraktní představa, která však má určitou logiku, je to skutečno v neskutečnu“. Na rozdíl od surrealismu – surrealistický obraz vzniká v podvědomí, není kontrolován rozumem, postrádá logiku, je anomální, někdy až šokující.