Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Karolína Kučerová a Paula a Františka Benčaťovy: Boundaries of Serendipity

Do 12. 10. 2024 je v galerii vysoké školy UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná  zajímavá výstava Karolína Kučerová a Paula a Františka Benčaťovy: Boundaries of Serendipity.

Aktuální výstava v Galerii UM s názvem Boundaries of Serendipity představuje tři mladé umělkyně, absolventky a studentku UMPRUM: Karolínu Kučerovou a sestry Paulu a Františku Benčaťovy. Jejich tvorba se vyznačuje neustálým hledáním a posouváním hranic technik a řemesla. Všechny spojuje hluboká citlivost k časovosti a materiálu, a také vnímavost k podstatě a významu jejich děl.

Doprovodný program:
27. 9. 2024 od 19.30 hodin
komentovaná prohlídka v rámci akce Noc vědců se zaměřením na projekt Františky Benčaťové

5. 10. 2024 ve 14 hodin
komentovaná prohlídka v rámci přehlídky Designblok, expozicí provedou všechny vystavující umělkyně

„Výstava přináší splynutí jejich tvorby, zaměřuje se na evoluci průzkumného procesu a na procesuální stránku jakožto klíčovou složku tvorby umění. Prezentovaná díla spojují materiál, texturu, barvu, a významovost těchto prvků k prozkoumávání a rozšiřování hranic práce s materiálem a zkoumání dynamiky, rytmu a hloubky objektů,“ uvádí kurátorka výstavy Alina Lis.

Každá z autorek zde představuje sérii děl, která se pohybují na pomezí duchovního aktu a experimentu s technologií. Františka Benčaťová, absolventka Ateliéru textilu, mimo jiné vystavuje svůj diplomový projekt Basket-like, basket-what, basket-why…, který zkoumá možnosti žakárové tkaniny. Jejím hlavním cílem bylo zkoumat texturu tkaniny a její formování. Autorka narušuje tradiční vnímání dvourozměrnosti textilu a proměňuje jej do trojrozměrných objektů, inspirovaných košíky a jejich výrobou.

Její sestra Paula Benčaťová, absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu, prezentuje plastické objekty-obrazy na hranici mezi řemeslnou tvorbou a abstrakcí. Ve svých projektech zkoumá limity keramické hmoty pomocí netradičních postupů, přičemž pro ni je charakteristický meditativní přístup, materiálová křehkost, lehkost, hravost a radost z okamžiku.

Karolína Kučerová, ač je studentkou Ateliéru keramiky a porcelánu, využívá ve své tvorbě celou škálu materiálů. Její tvorba se pohybuje na pomezí sochařství a při práci dosahuje jemnosti i u pevných materiálů. Skleněné a keramické objekty, které vytváří, vyvolávají svým tvarováním, barevností a strukturou dojem hebkosti a měkkosti. Autorka do každého svého díla vkládá vlastní duševní rozpoložení a osobnost.

Výstava jako celek představuje spojení tří jedinečných přístupů do jednoho uceleného projektu, který se zabývá intimním vztahem mezi umělcem a materiálem. Tento koncept rozvíjí a nabízí divákovi menší, uzavřené prostory pro vnímání tvorby autorek, umožňující nerušené sledování příběhů vystavených děl. Výstava má za cíl prozkoumat různé podoby práce s materiálem a řemeslné techniky a zároveň přinést pozastavení a reinterpretaci okamžiku.

Františka Benčaťová je slovenská výtvarnice a designérka. Je absolventkou Ateliéru textilu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (2023) a ve své tvorbě se specializuje na žakárové tkaní, jež ovlivnil její studijní pobyt v polské Lodži (2020), ale hlavně roční studijní pobyt v belgickém Gentu na The Royal Academy of Fine Arts (KASK, 2022), kde studovala pod vedením Esther Van Schuylenbergh. Vliv na její profesionální cestu měla také stáž u holandské designérky Simone Post. V tvorbě Františky Benčaťové je možné vnímat výrazný cit pro materiál, hravost a příběhovost, osobitou barevnost a také smysl pro detail. Františka ve své práci experimentuje s možnostmi materiálu a technologií a zkoumá možnosti překročení jejich hranic. Signifikantní prvky její práce tvoří symbióza mezi minulostí, přítomností a budoucností, spekulativnost a paměť, řemeslo a digitalizace. V současnosti působí jako textilní designérka v textilní firmě v České republice.

Paula Benčaťová je slovenská výtvarnice a designérka působící a tvořící v Praze. V roce 2024 úspěšně dokončila studium v Ateliéru keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svobodnější a sochařský vztah k materiálu a konceptuální přístup v tvorbě začala hlouběji rozvíjet během své roční stáži na Oslo National Academy of the Arts – KhiO v Norsku, pod vedením Marthe Johnslien a Caroline Slotte, kterou absolvovala v roce 2021. Paulina práce spojuje osobitou poetiku a jemnost, která zdůrazňuje její cit pro detail a neustálý zájem o zkoumání limitů keramického materiálu v kontextu průzkumu gravitace či tenkostěnných staveb keramických objektů transformovaných do barevné linie.

Karolína Kučerová je americká umělkyně a výtvarnice česko-slovenského původu žijící v Praze. Od roku 2020 studuje v Ateliéru Keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, své tvorbě ale čerpá i ze studií v Bezalel Academy of Art and Design v Jeruzalémě (2022), kde studovala práci se sklem (foukání, tavení i práci za studena) a zároveň absolvovala kurz kreslení a práce se dřevem. Díky možnosti studovat v na japonské Kyoto University of the Arts (2023) měla Karolína Kučerová čas a prostor pozorovat své myšlenky a okolní prostředí a začala do hloubky zkoumat svůj vztah k médiu i ke konceptuální tvorbě. Aktuálně se ve své tvorbě zabývá zkoumáním možností a limitů plasticity hliněného materiálu a skrze toto porozumění testuje jeho měkkost.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Karolína Kučerová a Paula a Františka Benčaťovy: Boundaries of Serendipity