Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Svatba Martin Mulač a Barbora Mulačová Bieylonovič a představení Ateliéru Sýpka Buštěhrad

končí 31. ledna / Ateliér Sýpka - Buštěhrad / Malba

8. 8. 2024 proběhl v Ateliéru Sýpka, Kladenská 332, Buštěhrad, svatební obřad známých umělců Martina Mulače a Barbory Mulačové Bieylonovič.

Součástí svatby bylo i představení Ateliéru Sýpka Buštěhrad širší umělecké obci.

Ateliér Sýpka = výtvarné kurzy, víkendové workshopy, individuální program a konzultace, pro dospívající a dospělé.

Ateliér Sýpka najdete v Buštěhradě (jen 20 min autobusem z Nádraží Veleslavín směr Kladno), provozují jej známí umělci Barbora Mulačová Bieylonovič a Martin Mulač.

http://ateliersypka.cz/

Martin Mulač (*1988) nachází pro svou tvorbu inspiraci v mnoha pramenech od dějin umění (Edvard Munch, Alfred Kubin, Félicien Rops), k literatuře (Edgar Allan Poe, Charles Baudelaire, Ladislav Klíma), filmu (horor, Pier Paolo Pasolini) či hudbě (punk, hardcore metal). Děs a strach mají v jeho obrazech stejnou váhu jako humor a ironie, dobro a zlo fungují jakožto dva nerozlučné protipóly. To se projevuje i v zobrazování hrdinů a zločinců či bastardů na jednom společném výjevu. V řadě děl tak malíř spojuje umělce, režiséry, básníky, feťáky, masové vrahy, postavy z hororů, démony a různé hybridní příšery. Až obsedantní opakované zpodobování vybraných osobností je pro Mulačovu tvorbu typické. Umělec mnohdy překračuje hranice, odkrývá odvrácenou stranu lidství, kterou se divák snaží ze svého života vytěsnit. Množství odkazů a přesahů v obrazech nutí diváka k přemýšlení, nemůže se odtrhnout, ztrácí pojem o dění kolem něj, skrze samotu se ocitá v obraze a stává se jeho součástí. Ztracen mezi hrdiny a zločinci dochází osvícení…

Malířka, grafička a ilustrátorka Barbora Mulačová Bieylonovič je držitelkou grand prix ceny Trienále českého ex libris 2020 a spolumajitelkou výtvarného Ateliéru Sýpka. 

Z textu Ivany Beranové o obrazech Barbory Mulačové Bieylonovič: 

Barbora Bieylonovič na svých obrazech ráda zpracovává atmosféru lesa a krajiny, specifických okamžiků, které na zachycovaném místě zažila. Pevnou součástí její tvorby je také figurální malba i kresba a portréty. Portréty často vytváří technikou akvarelu, ve formě jakýchsi deníkových záznamů. Tématem bývají nespočetné formy a výrazy obličeje, ve kterých zachycuje emocionální rozpoložení. Nebývají to vlastně ani tak konkrétní lidé a obličeje, které zobrazuje. Bývají to spíše emocionální stavy, ke kterým si autorka propůjčí konkrétní obličej.

Obrazy inspirované cestou lesem jsou často z míst, která zná a znovu a opakovaně jimi prochází. Mívají v sobě prvek určitého napětí. Jak příjemného, ve smyslu dobrodružství a poznání, tak tajemného až zlého, nebezpečí, se kterým není radno si pohrávat. Snad až genia loci konkrétního místa.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Svatba Martin Mulač a Barbora Mulačová Bieylonovič a představení Ateliéru Sýpka Buštěhrad