Vernisáž Filip Dvořák: Stories Written and Told
Do 30. 8. 2024 je v galerii Platforma 15, Písecká 15, Praha 3 (kousek od metra Flora) přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Filipa Dvořáka: Stories Written and Told.
Otevřeno: Úterý – Sobota, 14:00 – 18:00.
Úvodní text kurátorů Jána Gajduška a Terezy Havlovicové:
Každý člověk má v sobě ukrytý příběh. Takový, který jej zasáhl, zásadně ovlivnil, který byl pro něj osobně výjimečný, ačkoli ani nevěděl, proč to tak je. Příběhy stojí na počátku našeho života, jsou nám vyprávěny od raného dětství, nasloucháme jim již v době, kdy ještě ani nevíme, co je nám sdělováno a vnímáme jen hlas, který nám je předává. Vzhledem k tomu, že příběhy jsou děděny z generace na generaci po dlouhá staletí, mohli bychom říci, že stojí na počátku lidství. Mohou se vztahovat k reálným událostem a osobnostem, mohou být vybájené a obsahovat nekonečné množství metafor a symbolů, mohou být krátké, ale také tak dlouhé, že by ani celý rok nestačil k jejich odvyprávění. Filip Dvořák ovšem nevypráví svými uměleckými díly příběhy, divák se nestává čtenářem či posluchačem. Před jeho obrazy se sami sobě stáváme vypravěčem, protože mají schopnost aktivovat v každém z nás příběhotvornost. Výstava Stories Written and Told kombinuje díla z několika sérií (Ex libris, Strž, Lesy), jejichž společným rysem je zachycení fragmentu děje.
V nejnovější sériiEx libris prostřednictvím malých, s modelářskou precizností do dřeva vyřezaných reliéfních průhledů, kdy však v rámci rozměru obrazu převažuje minimalisticky čistá plocha monochromního plátna. V sériích Strž a Lesy zobrazením divoké přírodní scenérie, mimoděk vyvolávající otázky, kdo jí vlastně prochází, kam směřuje a proč. Dvořák mistrně pracuje s hranicí řečeného, naznačeného a záměrně nevyřčeného. Jsou nám odhalovány střípky nejednoznačných výjevů dávných hrdinských činů, odehrávajících se v romantickém prostředí tajemné krajiny. Právě tento kontrast, toto promyšlené vyvažování doslovného a zatajeného, je oním spouštěčem divákovy představivosti. Autor ve svých dílech pracuje s vizuálními kódy (erb, rytíř, dřevec), jejichž kombinací poukazuje na aktuální vztah společnosti k historickým narativům a posuny využití dějinných epoch v současné popkultuře. Nabádá nás k zamyšlení, jaký vztah máme – jako jednotlivci i jako společnost – k velkým hrdinným příběhům a zdali v nich to, o čem vypráví dnes, není stejné jako před stovkami let.
Kurátoři: Ján Gajdušek / Tereza Havlovicová