Vernisáž výstavy Martiny Kvašnovskej a Maximiliána Čuteka: Odtiene času
Do 5. 7. 2024 je ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů a soch Martiny Kvašnovskej a Maximiliána Čuteka: Odtiene času.
Text kurátora Ľudovíta Petránskeho k výstavě:
Obraz a socha. Farebná plocha a priestor naplnený svetlom. Ženská tvár a mužská priamosť. Olej na plátne, drevo a kov na podstavci. Ona a on. Kontrasty i harmónia. Dialógy ponad čas i hľadanie nekonečných odtieňov… To všetko obsahuje výstava v Slovenskom dome v Prahe, ktorá prináša prvú spoločnú prezentáciu dvoch slovenských výtvarníkov – Martiny Kvašňovskej a Maxa Čuteka. Nechýba ich prierez, ale ani doteraz nevystavené diela.
Pohľad na Martinine obrazy značí, že na nich niet miesta pre démonov a temné akordy života. Hľadá pozitívne emócie a presviedča, že vizuálne stvárnenie dobra je krása – najmä tá ženská. Z červených pier jej žien doslova kvapká zmyselnosť, ale cítiť aj sebavedomie ich bohatého vnútra. Tváre rozprávajú o vzťahových zákrutách, kolorujú ich túžby a priania. Vidia ďalej, ale to im často prináša tiež útrapy z poznania. Oslava ženskosti prúdi vo všetkých odtieňoch, nechýba ironizujúci humor.
Max je sochársky úsporný a tvarovo nám hovorí to známe – menej je viac. Podobne ako jeho otec Juraj, aj Max sa kamaráti s kameňom a drevom, ktoré občas v minimálnej miere kombinuje s kovovými „ready-made“. Max sa však elegantne vyhýba otcovým siločiaram a svojím prejavom sa hlási skôr k odkazu svojho starého otca Antona.
Martina a Max tak kreslia svoje Odtiene času. Občas ako švihnutie bičom, inokedy ako nostalgickú baladu. Aj o tom je rozmanitosť dobrého umenia.
Ľudovít Petránsky, kurátor
Martina Kvašňovská
Slovenská výtvarníčka, pochádzajúca z Kysúc, vyštudovala Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kresbu si zdokonaľovala v ateliéri Tibora Bártfaya, kurzy kresby a maľby absolvovala tiež na Medzinárodnej akadémii umenia v Barcelone.
Bola aj členkou medzinárodného ateliéru 59 Rivoli v Paríži. Po návrate domov na Slovensko tvorila v spoločnom ateliéri s maliarom a reštaurátorom Miroslavom Bezákom. Je členkou združenia výtvarných umelcov západného Slovenska (ZVUZS) a Turuk art collective. Všestranná umelkyňa, tvoriaca s radosťou a láskou, je aj vyštudovanou herečkou (Divadelná škola Beatrice Brout v Paríži), venuje sa taktiež poézii či prekladateľskej činnosti, hovorí plynule viacerými jazykmi (francúzsky, španielsky, anglicky aj taliansky).
Orientuje sa najmä na figurálnu maľbu a v poslednom období i abstraktnú maľbu s prvkami symbolizmu. Vo svojej tvorbe využíva rozličné techniky, ako akryl a suchý pastel, i keď vplyvom hlbokého záujmu o diela starých majstrov jej najviac učaroval olej a dekoratívna technika zlátenia. Má za sebou niekoľko samostatných i spoločných výstav doma i v zahraničí, aktuálne v tomto roku 2024 vystavovala tiež v prestížnych priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Maximilián Čutek
Narodený v roku 1984 v Bratislave. V r. 2004 absolvoval bratislavskú Školu úžitkového výtvarníctva. Ďalej študoval na pražskej škole Václava Hollara u prof. Gemrota. Absolvoval VŠMU v ateliéri strihovej skladby prof. Mgr. D. Smržovej a doc. M. Šlapetu, ArtD.
Maľba Maximiliána Čuteka je blízka expresívnej abstrakcii s využitím výrazného farebného koloritu. Necháva v nej vyznieť energický, autorský rukopis, vytvára abstraktné, neurčité kompozície, podané momentálnym autorovým cítením a nazeraním na vonkajšie podnety.
V sochárskej tvorbe je pre Maximiliána Čuteka typický ridimentárny a znakový prejav, inšpirovaný halstadtskou aj inými európskymi kultúrami. Necháva vyznieť aj materiál, kameň, drevo, kov vo svojej prvotnej podstate. Zúčastnil sa na sympóziu v Banskej Štiavnici, Trnave, v rumunskej Novej Hute a v českom Jistebníku. Vystavoval v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne, v Galérii Nedbalka Bratislava, Kysuckej galérii v Oščadnici, v Galérii Silencium na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, v Tatranskej galérii v Poprade, na výstave Art Fest Bratislava 2023, tiež v Zürichu, V poslednej dobe sa pravidelne zúčastňuje na výstavách Spolku výtvarníkov Slovenska.