Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Václav Krůček – …témbry, témbry

Do 28. 6. 2024 je v Galerii Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7 (kousek nad Veletržním palácem), přístupná zajímavá výstava Václav Krůček – …témbry, témbry. Otevřeno Út – Pá 12 – 18, sobota po tel. domluvě.

Václav Krůček (nar. 1955) přistupuje ke svému uměleckému vyjádření neobrazovým způsobem, vycházejícím z reálné přítomnosti mřížky, která nese v sobě dynamiku vyplývající z fyzikálně-optického jevu. Jeho umělecký vývoj směřoval od grafického projevu k reliéfním hlubotiskům v papíru, přičemž ho zajímala spíše problematika haptického vnímání než lineárního. Tento vývoj reprezentuje reakci na principiálně nekompromisní jednoznačnost grafického projevu.

Krůček se věnoval experimentům s mřížkami, které vedly k optickým efektům a rozpouštění kresby při představení před bílou stěnou. Prostřednictvím sítí se autor snažil vymanit z posledních rudimentů obrazového principu a dosáhl prostředků, které obraz doslova „rozpouštějí“. V sítích dochází k události, kdy to, co je v jeho zorném poli, potlačuje princip obrazové reprezentace a přináší moment zpřítomnění. Tématem se stala neuchopitelnost vzhledem ke struktuře a dění.

I přesto, že mřížky dominuje téměř mysteriózní světlo, které představuje klíčový zpřítomňující faktor, autorova intence je vzdálena interpretacím ve smyslu světelné metafyziky. Tuto skutečnost lze vysvětlit fenomenologickou teorií, podle níž nelze vnímat objekt současně jako obraz a koncept.

Krůčkova tvorba reprezentuje rehabilitaci povrchu, který filozoficky představoval pouze „stín reality“ nebo to, co filozofie Martina Heideggera označuje za „autentický život“. Umělec zviditelňuje povrch skutečnosti, který byl dosud zakryt svou vnitřní hodnotou.

V Krůčkově tvorbě hraje důležitou roli čisté vnímání fenomenologické přítomnosti, které vytváří kontrast k časové posloupnosti obrazové reprezentace. Představuje index, časový prvek stopy. Indexikalita vyplývá i z přirozeného vzniku efektu mřížek, který slouží jako svědectví proměnlivosti. Volba komerčně dostupného materiálu, sériově vyráběného, a ruční úpravy mřížek představují výzvu tradičnímu pojetí autorství a spojení s kategorií uměleckých objektů jako readymade. Efemérnost vizuálního efektu spočívá v proměnlivé intenzitě v závislosti na úhlu pohledu a světelných podmínkách, což vytváří nové dimenze pro uměleckou prezentaci.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Václav Krůček – …témbry, témbry