Představení projektu Jiří Toman stoletý! Světový! – a výzva ke sbírce na dokončení filmu
21. 3. 2024 se v Syndikátu novinářů na Senovážném nám. 23, Praha 1, konala prezentace na podporu dokončení dokumentárního filmu o Jiřím Tomanovi (odkaz na sbírku na konci textu).
– Jiří Toman / jeden z nejvýznamnějších českých umělců vůbec, bez ohledu na jeho pozice ve fotografii a u filmu, což už dříve bylo odborníky zhodnoceno, ne však dostatečně zpracováno, zpropagováno a tedy i přijato hlavně veřejností
– s odkazem na slova historičky Anny Fárové o monumentalitě Tomanova díla je objevem, že celek díla tj. více jak 15000 artefaktů je souvisle publikovatelný / díky digitalizaci provedené samostatně filmaři Fišer Slach, zejména pak je to možné jejich filmem To-Man v současnosti před dokončením
– Jiří Toman jednoznačně hodnotově patří mezi významné české fotografy pobírající světové uznání tj. Sudek, Drtikol, Saudek, Koudelka a Kratochvíl
– Jiří Toman dle novodobých zjištění přesahuje myšlenkovou a novodobě uplatnitelnou obsažností právě obor fotografie
– Tomanovo dílo je filmově orientované (liší se tím od více čistě fotograficky orientované práce této pětice jeho kolegů).
Je v tomto jedinečné, světově unikátní, s velmi málo příbuznými pracemi v historii fotografie. Zároveň lze dokonce Tomanovo dílo koncepčně, smyslově – filosofickou uceleností a dnešním náhledem jeho díla nadřadit nad práci těchto umělců (vyčleňujíc se i nad důležitost Drtikolovy myšlenkové tvorby) a lze očekávat patrně přirovnání Tomanova uměleckého působení dnes k významu Františka Kupky v minulosti.
Ostatně v dokumentaristické TV verzi filmu To-Man pro ČT fotograf Antonín Kratochvíl uvedl: „Pan Toman je velký fotograf, fotograf budoucnosti i přítomnosti, byl „mimo svůj čas“.“
U Tomanovy pozůstalosti v jeho oboru lze uvažovat dle spisovatele Karola Sidona mj. o příbuznosti osudu s pozůstalostí Franze Kafky, s Kafkovým osobním příběhem. Je možné, že Tomana bude možno brzo hravě přirovnat s jeho objevnou pozicí v umění k pozici Kafky v literatuře. Tomanovo dílo a jeho postupy mají vlastnosti, jež jsou v „elektronické“ současnosti využitelné a novodobými zjištěními přesně navazující na podstatné otázky potřebné pro obecný rozvoj humanity a to podobně důvodným způsobem, jakým ve své době kupříkladu Jan Amos Komenský „motivoval“ svou práci Orbis Pictus. Jak připustil publicista Jiří Peňás, který se s celkem díla Jiřího Tomana seznámil, Toman skutečně stvořil novodobé přepracování Komenského sumy Orbis Pictus.
Za účelem pomoci šířit Tomanovo dílo vzniknul projekt Toman 100 (spolupracujících M.Fišer, K.Slach (oba film To-Man), M.Souček (Arbor Vitae), R.Vondráček aj.) prostřednictvím chystaných realizace základních publikací filmem, knihou a expozicemi v ČR i v zahraničí (BENELUX, z důvodu možnosti možného Tomanova napojení jak na věhlas díla Komenského, ale také na dílo Josefa Sudka, svého spolupracovníka a mistra, rovněž však na Tomanův inspirační zdroj na expozici Family of Man s její vědeckou (CNA) a podpůrnou institucí (UNESCO). Projekt Toman 100 žádá širokou veřejnost i zájemce o partnerství v projektu o finanční pomoc k dokončení zmíněných realizací, primárně celovečerního filmu (stojícího takřka před základní kompletací při zajištění částky minimalizované na 300 000 Kč) a tedy s kýženou 1. veřejnou premiérou této základní prezentační podoby snímku na podzim 2024.
Prosíme, podpořte dokončení filmu na tomto účtu: 5096525073/0800 IBAN CZ4708000000005096525073