Vernisáž Lukáš Prokůpek: Proměny noci
Do 10. 2. 2024 je v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná velmi zajímavá a tajuplná výstava Lukáše Prokůpka: Proměny noci.
Komentovaná prohlídka : středa 31. 1. 2024, v 18:00, výstavou provede autor výstavy
Lukáš Prokůpek studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze – ateliér fotografie (2005 – 2010) pod vedením Ivana Pinkavy. Nicméně, jak sám říká, jeho tvorba nebyla nikdy příliš ovlivněna prací jiných fotografů.
Za své inspirační zdroje považuje zejména malíře, jako jsou Váchal, Panuška, Doležal, abychom jmenovali alespoň některé z české výtvarné scény.
V posledním desetiletí experimentoval s několika médii, vystavoval především fotografii a videoart, ale také režíroval tři filmy a na dalších spolupracoval jako DOP. Dokončil práci na mezinárodním multimediálním projektu ponti // mosty, který byl v září 2023 představen v Praze.
Posledních 10 let věnuje noční fotografii a filmování. Na hranici viditelnosti a rozpoznatelnosti začíná svět, který je mu inspirací a který nechává často rozpadat na jednotlivé pixely, aby znejistěl příliš jasné formy. A tak věci působily více jako to, co jsou než, jak vypadají.
…………………………….
Výstava Proměny noci reprezentuje pár, pro autora typických děl z posledních dvou let, a dvě minisérie Noční změť a Až hrubý pokus o znásilnění měsíčního světla skleněným hranolem, taktéž z posledních let tvorby, avšak svou hrubostí a snivostí evokující spíše mladší tvorbu autora.
Fotografie svým formálním zpracováním připomínají spíš grafiku, je to díky vysoké zrnitosti v kombinaci velkých detailů a rozlišení, postupu, který jsem si vyvinul během let snahy o zachycení toho, co mě na noci, a hlavně na noci v lese, fascinuje. Přes pomíjivost a téměř až neexistenci hmotného světa, jako něčeho zcela závislého na mysli pozorovatele, jak nás učí současná kvantová fyzika, mě vždy znovu a znovu se stejnou intenzitou fascinuje, jaké neskutečné divadlo tvarů světla a stínů stojí za to, tomu světu rozehrát, pro každou pomíjivou sekundu našeho světa, klamavého to mihotavého mámení.
Použitím základního ohniska a neexhibováním při komponování, ale přímým se zaměřením na nepřikrášlené zachycení něčeho, co již samo o sobě je dokonalé, vznikají velmi klidné bohaté výjevy, které skýtají nekonečno zákoutí pro zvědavé oko plné imaginace, tak jako v předloze, však přeci jen již mým okem viděno. Stromy a les mým okem pozorován může poskytnout, bez zbytečného přikrášlování, jež tento svět nemá zapotřebí, dotyk něčeho, co je svou podstatou esencí klidu a smíření se s hmotou.
Lukáš Prokůpek