Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy CC: Selekce 2022 (Design)

20. 12.-20. 1. / Curator Contemporary / Design

Do 20. 1. 2023 je v nově otevřené galerii Curator Contemporary, U lužického semináře 12, Praha 1 – Malá Strana, přístupná velmi zajímavá výstava CC: Selekce 2022 .

Pomezí roku přináší výběr těch výrazných mladých autorů a autorek, kteří se ve své práci také pohybují na pomezí – v oblasti užitého designu, který sám sebe přesahuje a to právě k volnému umění. SELEKCE 2022 je svrchovaně sestavená kolektivní výstava ve spolupráci s Czech Design Week a představuje nejen to nejkřehčí, co autoři a autorky ve svých letošních pracích nabídli v podobě skleněných objektů a porcelánových setů, ale také to hravé a tvarově přitažlivé a zároveň i to bezodpadové, udržitelné a ekologické. Reprezentace nových technologií kombinující tradiční postupy, neotřelost a zároveň respekt k řemeslu představují tyto vybrané práce, které jsou exportním artiklem vhodným do každého osobního prostoru. Bublinky máme, krabice také – užijte si selekci a vyberte si ten svůj kousek.
 
⚫️ Anna Rauferová
Absolventka ateliéru Produktového designu na FUD UJEP a studentka ateliéru Skla na téže fakultě se v rámci tvorby zaměřuje na práci s novými materiály a technologiemi.
⚫️ Ateliér produktového designu FUD UJEP
Instalace autorských čajových setů od studentů ateliéru Produktového designu FUD UJEP (Adéla Anna Kokešová, Marek Hanák, Petra Kmošťáková, Anna Rauferová a Markéta Masnicová). Výběr přináší skrze konfrontaci tvarů a funkčnosti intimní nahlédnutí do různorodého procesu tvorby každého designéra.
⚫️ František Jungvirt
Sklářský výtvarník, designér a čerstvý absolvent Ateliéru skla na pražské UMPRUM, jehož doménou jsou především vázy, ve kterých propojuje tradiční techniky se současným přístupem v designu.
⚫️ Gréta Kušnírová
Studentka Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM Gréta Kušnírová výrazně zaujala s barevnými „(pochm)urnami“. Zde představuje porcelánové vázy Glazeruption, u kterých pracuje s takzvanými vulkanickými a crawling glazurami, jež dodávají vázám neopakovatelné strukturální dekory.
⚫️ Jan Jánoš (ateliér HORA)
Designér a zlatník Ján Jánoš je absolventem Školy užitkových řemesel v Kremnici a katedry Úžitkového umenia na VŠVU v Bratislavě. V rámci svého ateliéru HORA se zaměřuje na tvorbu autorského šperku, kterou připodobňuje k hledání cesty k vystoupání na metaforickou Horu.
⚫️ Juliána Brnáková
Studentka Odevného dizajnu na VŠVU v Bratislavě Juliána Brnkáková představuje kolekci oděvů a ledvinek, ve které dává doslova šanci textilnímu odpadu, který by se dále v oděvním průmyslu nepoužil. Odpad je získaný přímo z výrobního sektoru a jedná se o různé odstřižky, odpadové kousky nití nebo odřezky z ponožek. Kolekce odpadový materiál zpracovává a už další odpad neprodukuje – jedná se o princip zero waste tvorby.
⚫️ Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná (Mikolášková&Drobná)
Duo designérek Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná, které studovaly design na pražské ČVUT, představují společně snové kolekce bytových doplňků. V rámci nejnovější Thanks Girls!, které vévodí teatrální skulpturní paravány, přináší osobní vzkaz největším průkopnicím designu 20. století.
⚫️ Pavlína Šváchová
Tvorba Pavlíny Šváchové, která vystudovala sklářskou tvorbu na FUD UJEP a v současnosti studuje intermediální tvorbu na AVU, pluje na „skleněné“ hranici mezi designem a volným uměním, a to za přispění propracovaných strategií vymezení a prací s nejrůznějšími materiály.
⚫️ Petra Švejdarová (PRASKLO)
Designérka Petra Švejdarová se k práci se sklem dostala vlastní cestou a tento materiál ji zcela uchvátil. Skrze své studio PRASKLO vytváří experimentální kolekce váz a interiérových doplňků z recyklovaného skla a hrubého betonu.
⚫️ Tomáš Kučera
Sklářský designér a student v Ateliéru skla na UMPRUM Tomáš Kučera ve své tvorbě vychází zejména z využívání základních geometrických tvarů v modernistickém umění. V rámci své tvorby spolupracuje s nejrůznějšími designéry, jako je například Johan Pertl (zrcadlo State of Matter) či studio Monotropa (stolek Torzo).
⚫️ Viktor Tabiš
Slovenský designér z bratislavské VŠVU se v tvorbě zaměřuje na propojení ruční práce s novými technologiemi jako je 3D tisk a automatizace pro vytváření projektů umožňující masovou individualizaci ve společnosti, jež má stále stoupající požadavky na originalitu.
 
výstava je prodejní
 
logo a vizuální styl CC © Petr Babák, Martin Ponec (Laboratoř) www.laboratory.cz


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy CC: Selekce 2022 (Design)