Vernisáž výstavy Imaginativní krajinou J.M.W. Turnera
Do 15. 1. 2023 je v Galerii kritiků, palác Adria, Jungmannova 31/36, 1.patro, přístupná velmi zajímavá výstava Imaginativní krajinou J.M.W. Turnera.
Projektu se pod vedením Vladimíra Kysely účastní 7 fotografů a jedna malířka – Mirka Bedřichová, Jitka Bejdáková, Hanka Janíčková, Lea Luxemburgová, Mirka Trusková, Břeťa Ulrich a Standa Zela. Dvakrát navštívili turnerovské sbírky v TATE Britain, strávili týden v Lake District a následně také pět dní v Benátkách – tedy ve dvou lokalitách, jež Turner ve svých dílech zobrazil. Odnesli si doslova tisíce záběrů a interpretovali je do individuálních příběhů tak, jak tvorbu velkého malíře každý z nich pochopil. Vzniklo téměř 100 fotoobrazů, z nichž 70 bude prezentováno ve společné e-knize a 25 děl na výstavě.
… Fotografické obrazy zde vystavené by se daly rozdělit různým způsobem – podle autorů, podle lokalit (Londýn, Lake District, Benátky), podle témat projektu (Krajina záznam, Krajina koláž, abstrakce) či podle použitého materiálu (plátna, fotodesky, malby). Nicméně se jedná o velkou cestu za tématem a příběhem, takže smysl mělo obrazy řadit v instalaci tak, jak k autorům přicházely jednotlivé podněty. U vstupu do galerie jsou umístěna typická témata, jež Turner maloval – moře, jezero, město. Následně na čelní stěně je reflektováno ústřední téma malíře kolem Lake District a přímořské krajiny, dále v zadní části galerie obrazy spojené s Benátkami, částečně i s Alpami. V atriu na malovaných plátnech Jitky Bejdákové lze doložit, že projekt směřoval také za rámec světa fotografie…“
Z úvodní řeči Vladimíra Kysely na vernisáži:
„My samozřejmě nejsme blázni a srovnání s velikým Turnerem nemůže nikdo z nás myslet vážně, ale o to tady vůbec nešlo. Otázka stála, zda lze turnerovskou barevnost, témata a výtvarné prvky ať už fotograficky nebo malířsky přenést do dnešní doby. Co pro dnešního člověka funguje a jak s tím může pracovat s využitím soudobé techniky. Ale hlavně, jsme schopni s našimi dovednostmi realizovat ne úplně jednoduchý projekt?
Jak vlastně takový projekt upéct? Stejně jako předtím u Césara Manrique a příští rok u Joana Miro je potřeba nejdříve dostat Turnera do hlavy. Vydáte se do Anglie, navštívíte jeho sbírky a krajinu, kterou maloval a kde žil, nakoupíte literaturu a studujete a studujete… Přidáte několik krásných bláznů, kteří nelitují času a peněz a hlavně chtějí něco jiného než selfie nebo kalendář. Kromě Lake District přisypete ještě Benátky. Zahustíte to tisíci záběrů, stovkami hodin práce a diskusí a pak vylezete na slunce boží, vydáte knihu a vystavíte vybrané obrazy.
Náš Turner není o individuálním výkonu jednotlivého fotografa či malíře, jakkoliv je to důležité a potřebné. Je o tom, že je možné ve skupině lidí, kteří si vyjdou vstříc, jít do něčeho nového i s rizikem, že to nemusí dopadnout. A společně zažít něco, co by každý sám za sebe zažil jen stěží. Tvorbu příběhu od počáteční myšlenky, přes individuální zápletky až po finální společnou výstavu. A z tohoto pohledu jsem tím, co před sebou vidíte, nadšený a pyšný zároveň. Na kolegy i na sebe. Dovolte mi představit náš tým.
Mirka Bedřichová – náhlédněte s ní do intimní krajiny Lake District bez příkras
Jitka Bejdáková – začalo to bažinou a, zatím, skončilo úchvatným městem na laguně
Hanka Janíčková – to se ráno probudíte na břehu jezera či moře a začnou se dít anglické věci
Lea Luxemburgová – černobílá rebelka, která řekla, že bude až ve druhém vydání naší knihy
Mirka Trusková – važme si toho, co je kolem nás, zázrak ale nemusí trvat věčně
Břeťa Ulrich – turnerovské twisty na počkání
Standa Zela – myslím, že by Turner odložil paletu a začal fotit“