Letní Letná 2022 – mezinárodní festival nového cirkusu a divadla a výstava fotografií Františka Ortmanna
Do 31. 8. 2022 běží v Letenských sadech (tram Chotkovy sady) rozsáhlý mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná 2022.
Jeho nedílnou součástí je krásná výstava známého fotografa Františka Ortmanna ve speciálním stanu.
Na Letní Letnou míří umělci celkem z 18 zemí světa, včetně takových zahraničních hvězd, jakými je francouzská legenda oboru Johann Le Guillerm či temperamentní soubor Compañía de Circo „eia“ ze Španělska. Českou scénu otevírá soubor AirGym Art Company s premiérou NonSen(s) a hned v šesti sólech se představí novocirkusové umělkyně. To nejlepší z českého nového cirkusu obsadí kromě šapitó také 3 venkovní scény, kde festival nabídne 8 představení pro veřejnost zdarma. Festival dopřeje zážitky i dětem, a to na samostatné scéně s více než 86 představeními pro nejmenší.
Doslova světový nový cirkus dovezou na Letní Letnou – vedle českých zástupců – účinkující z dalších sedmnácti zemí, od Slovenska po Mexiko. Mezi hlavními hvězdami nemůže chybět kolébka nového cirkusu – Francie. Cirkusový mág Johann Le Guillerm originální inscenací Terces přemění šapitó na laboratoř, v níž za dohledu užaslého publika prozkoumá nekonečné možnosti cirkusového umění, během kterého se tají dech.
Temperamentní jižanská krev žene do riskantních kousků akrobaty ze souboru Compañía de Circo „eia“. Členové jednoho z předních současných cirkusových souborů nejen ve Španělsku v představení Nuye překonávají nástrahy v podobě dveří či skokanských můstků, aby našli své poloviny.
Už počtvrté se na Letní Letnou vrací švédský Cirkus Cirkör. Tentokrát s remakem hitu Knitting Peace, speciálně upraveného pro Letní Letnou. Artisté se s neuvěřitelnou obratností proplétají sítěmi z lan, přízí a drátů, aby předali poselství míru.
Řízený chaos na jevišti lze čekat od amerického žongléra Wese Pedena a novozélandského klauna Thoma Moncktona. Festivalové diváky zabaví komediálním kusem Optimismi. K hvězdám hlavního programu patří také akrobatka Thula Moon z Havaje, která exceluje ve vzdušných disciplínách a kontorsionistice. Své umění předvede v sólovém projektu Through The Truth, na němž se výraznou měrou podíleli i čeští tvůrci.
Právě velké zastoupení ženských sól je nápadným a vítaným zpestřením letošní České scény. Téma sebeurčení rozvíjí absolventka nonverbálního divadla Eva Stará v inscenaci Mass. O mezilidském kontaktu vypovídá Sandwritten Lenky Švolíkové, citlivé téma psychofarmak a terapií V kruhu zpracovala Klára Hajdinová a Eliška Brtnická se v dokumentární performanci Hang Out zamýšlí, jak děti tráví volný čas. Česká scéna celkem zahrnuje přehlídku 17 zástupců tuzemského nového cirkusu. Mezi nimi například ostřílenou Losers Cirque Company s inscenací Grandiózní, pojednávající s nadsázkou o divadelním zákulisí. Program v šapitó České scény zahájí pozemní i závěsnou akrobacií už podruhé za sebou AirGym Art Company, premiéru NonSen(s) připravila speciálně pro Letní Letnou. Zvídavé diváky zaujme kus And Who Is Useless Now? Ondřej Holba v něm netradičně propojuje pohybové umění s robotikou a umělou inteligencí.
Česká scéna i letos přesahuje z cirkusového stanu pod širé nebe. Představení na open air scéně se tentokrát konají hned na třech místech a 8 z nich je přístupných zdarma. Například 11. srpna zahajovací ohňová Propane Punk show. V dalších dnech mohou diváci žasnout třeba nad Galashow žonglérského dne nebo si vybrat některé z venkovních uvedení inscenací od Aventyr, Koťátka zkázy či Bratří v tricku.
Letní Letná je festivalem pro celou rodinu, proto plnohodnotné zážitky dopřeje i nedospělým návštěvníkům. Letní Letná dětem denně nabídne 4 představení, takže 86 za celý festival, těšit se můžou třeba na švýcarský soubor Compagnia DUE s klauny. Cirkusovým a dalším dovednostem se děti přiučí na různých workshopech, cirkusových dílnách a také na dvou příměstských táborech Letní Letňák a Letňáček PLUS. Pro rodiče festival zřídil Noční hlídku – dohlédne na jejich potomky od 4 let v době večerních představení.
Doprovodný program za tím hlavním nijak nezaostává: Žonglérský den přinese vše milovníkům tohoto umění – od učení se žonglovat, výrobu míčků až po večerní Galashow. Svůj program představí i letos Zdravotní klaun a Loutky v nemocnici. Dobrým důvodem stavit se v Letenských sadech během festivalu může být také některý z koncertů, i ty jsou zdarma. Hraje například Johannes Benz, Xavier Baumaxa nebo Banana Split a Jeho Moralisté. Ale vítáni jsou na Letní Letné i všichni ti, kteří si přijdou prostě jen užít pohodovou festivalovou atmosféru a pestrou gastro zónu.
Další informace o Letní Letné najdete také na webu, Facebooku a Instagramu.
Text Kay Buriánka k výstavě fotografií Františka Ortmanna (upraveno):
František Ortmann, fotograf, jehož jméno je ve světě vizuálního umění pojmem. Těšit se můžete na backstagové i portrétní snímky z festivalu Letní Letná, jejž František dlouhá léta dokumentuje.
Kdo je František Ortmann?
Zapamatujete si ho, nedá se přehlédnout. Je to ten trochu excentrický chlápek s vousy a foťákem. Všude, kde se něco děje kolem Bigg Boss klanu nesmí chybět. Jenže se nenechte mýlit.
Před objektivy Františka Ortmanna stala třeba i česká pub-rocková kapela Kabát, nesmrtelný seladon Karel Gott, nebo velikán celosvětového rocku Bruce Springsteen. Říká se, nevěřte nikomu, komu je přes třicet. František je ročník 67, přesto má respekt u o generaci mladších lidí, kteří se motají kolem fotky a muziky. Možná i o dvě generace.
František Ortmann je také držitelem několika ocenění Czech Press Photo. Poslední získal v roce 2010 za první místo Zlaté oko v kategorii Lidé, o nichž se mluví. Měl samostatnou retrospektivní výstavu portrétů ve Sbírce moderního umění Národní galerie. Řadí se k obecně nejmladším, samostatně vystavujícím fotografům v Národní galerii vůbec.
Je autorem více než 400 titulních stran v mnoha magazínech. V posledních letech se zaměřuje převážně na studiovou fotografii. Z jeho fotoaparátu spatřily světlo světa monografie mnoha osobností. Velmi podstatnou část zaujímá v jeho profesním životě fotografie divadelní. Exkluzivně fotograficky zaznamenal muzikály Monte Cristo a Johanka z Arku.
Na půdě Státní opery Praha fotografoval inscenace jako je Polský žid, Adriana a Modrovous, La Traviata, Aida, Don Giovanni, Cirkus Terra, Sloní muž, balety Hamlet i Novosvětská a řadu dalších. V roce 2006 vydalo Národní divadlo publikaci Ring, fotografickou retrospektivu projektu Prsten Nibelungův, kde František uveřejnil mnoho ze svých fotografií a získal za ně významné ocenění od GIP.
Uspořádal výstavu s názvem Hoši, děkujem – fotografie vítězných hokejistů z Nagana, jejíž výtěžek v řádu settisíc předal českým paraolympionikům.
Věnuje se také módní fotografii i kampaním pro bezpočet českých značek. Pořád se ti to zdá málo? Není, ale přesto – myšlenku vytvořit projekt zabývající se tetováním nazvaný Tattoo Names nosil František Ortmann v hlavě dlouho. Od zdánlivě povrchního obdivování tetování u svých kamarádů a známých přišel až k myšlence pátrání a dokumentování důvodů a pohnutek, které je vedly k nevratnému kroku ocejchování kůže.
Impulzem prý byl čas strávený s kamarádem Lukášem Černým, majitelem alternativního vlasového studia Joshua v době, kdy byl František po banálním úrazu připoután několik měsíců na invalidní vozík a Lukáš se o něj staral. Nemohl si nevšimnout toho, s jakým despektem a mnohdy opovržením se na Lukáše často dívají konvenční „slušní“ lidé. Od toho nebylo příliš daleko k realizování projektu, jehož cílem bylo odtabuizovat tetování jako něco, co je dobré tak leda pro lůzu a kriminálníky.
Právě i pro svůj postoj vůči těmto věcem se František Ortmann stal jedním z rezidentů Galerie NE, galerie odvážných lidí, kteří se nebojí vyjádřit nesouhlas s tím, co ostatní mají za samozřejmé, nepřitakávají tupě mainstreamovým názorům, nenechají se snadno zlomit, ani si nevybírají tu nejjednodušší cestu. Ano, i to (a především) je František Ortmann; fotograf, umělec, kreativní mozek i obyčejný kamarád.
Text: Kay Buriánek