Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Praha stokrát jinak II.

Do 30. 8. 2022 najdete v podzemní Galerii České Spořitelny v Rytířské 29, Praha 1 krásnou výstavu nazvanou Praha stokrát jinak II.

Výstava obrazů z fondu České spořitelny, a.s., vstup je zdarma.

Na výstavě najdete v grafikách a olejomalbách Staré Město, Malou Stranu i Hradčany. Některé grafické listy zachytily místa, která dnes už neexistují.

Mezi autory najdeme řadu významných jmen, mj.:

Karel Langer (1878–1947), Alois Ježek (1887–1943), Jaroslav Skrbek (1888–1954), Richard Heinrich Teschner (1879–1948), Tavík František Šimon (1877–1942), Jaromír Stretti-Zamponi (1882–1959), Bohumil Jaroš (1856–1924), Jaroslav Šetelík (1881–1955), Jaro Procházka (1886–1949), Jan Václav Kautský (1827–1896) a Celestýn Matějů (1880–1959).

Původní text kurátorky PhDr. Duňi Panenkové:

Topograficky přesné či fantazií přibarvené pohledy na města, či jejich výseky, krajinné dominanty, typický horizont nebo pozoruhodné lokality v kontextu krajiny se nazývají veduty. Je to italské slovo a do češtiny se dostalo přímou cestou, neboť mnoho italských umělců – architektů, malířů, sochařů, kameníků, štukatérů ad. – žilo a pracovalo v Čechách po řadu století. Byli to také oni, kdo zde postavili paláce a kostely, zámky a belvedery či bellarie, altány, galerie a lodžie plné nik, štuk, zavedli k nám zahradní pergoly, fontány, vodní kanály a na nich kaskády etc. Dokázali s přesnou citlivostí pro terén a jeho charakter zasadit do něj jednotlivé stavby.

Střed Čech tvoří kopcovitá a skalnatá krajina protkaná meandrujícími řekami – Berounkou, Sázavou, Vltavou, Labem – a stovkami menších říček a potoků.  Příroda sama zde vytvořila úchvatnou scenérii, pozoruhodnou kulisu a do ní bylo na břeh Vltavy, pod její soutok se Sázavou a Berounkou, posazeno město Praha. Krajina a řeka vytvořily silný inspirační zdroj a architektura duchovních i civilních staveb, která zde po dlouhých tisíc let vznikala, vytvořila vedutu města, kterou obdivuje každý, kdo ji spatří.

Přesto každého, kdo Prahu dnes zná a vnímá, překvapí při pohledu na staré obrazy, grafiky či fotografie, jak město od druhé poloviny 20. století rychle mění svoji současnou tvář. Jak stráně, které byly volné a dodávaly městu na periferiích vesnický ráz, jsou v r. 2021 do posledního metru zastavěné. Jak břehy řeky jsou plné technických staveb a kamenných regulačních zdí a louku už nikde není vidět. A proto je pohled na obrazy, které zachytily atmosféru doby, ve které vznikly, tak zajímavý.

PhDr. Duňa Panenková



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Praha stokrát jinak II.