Vernisáž výstavy The power of lace. Krajka – objekt – oděv
Do 11. 9. 2022 bude v Uměleckoprůmyslovém museu, 17.listopadu 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava The power of lace. Krajka – objekt – oděv.
Umění krajky je méně známý, ale přesto svébytný druh českého volného i užitého umění. Ve výstavě se vzájemně prolínají tři roviny možného nazírání na fenomén krajky: krajka v oděvu, krajka ve volném umění a krajka jako vizuální inspirace v různých polohách tvorby současných umělců. Výstava zahrnuje dvacet tři exponátů v nápadité instalaci Pavla Mrkuse, za zvukového doprovodu K.L.A.R.A. ve spolupráci s grafickým studiem Monsters.
Mezi autory oděvních modelů najdeme známá jména – Zdena Bauerová/ Eva Fialová, Jiří Adámek (ÚBOK), Daniela Flejšarová/ Eva Janoušková (E’daniely), Ilona Zárubová/ Miroslava Mašindová (mi.design), Martina Nevařilová (NAVARILA), Monika Drápalová (Modrá), Zuzana Kubíčková. Krajku ve volném umění zastupují Ljuba Krejčí, Marie Vaňková – Kuchyňková, Vlasta Šolcová, Ludmila Kaprasová, Milča Eremiášová, Emilie Frydecká, Jana Slámová, Blanka Šperková, Jitka Štenclová a Mária Danielová.
Na počátku nového tisíciletí se pozoruhodný vývoj české krajky jako svébytného artefaktu uzavřel. Zdá se, jako by se možnosti využití klasických krajkářských technik ve volném umění vyčerpaly. Důvodem této skutečnosti může být pokračující odklon od oficiálního třídění uměleckých oborů v závislosti na materiálu, technikách a způsobu užití.
Fenomén krajky začal být vnímán v souvislostech aktuálního vizuálního tvarosloví, které nabízí například světelné efekty městských ulic, stavební prvky architektury, strukturální systémy, přírodní útvary, pomyslné sítě vztahů i souvislostí abstraktní matematické povahy. Tento směr ukazují díla Václava Krůčka, Čestmíra Sušky a Pavla Mrkuse.
Kurátorka výstavy: Konstantina Hlaváčková
Architektonický design: Pavel Mrkus
Grafický design: Monsters – Michaela Lubudová, Pavel Frič