Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Badiucao: Made IN China

4. 5.-18. 9. / DOX / Instalace

Do 18. 9. 2022 je v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná velmi zajímavá, rozsáhlá a zneklidňující výstava Badiucao: Made IN China.

V DOXu začala výstava čínského umělce a aktivisty Badiucaa, který se uměleckými prostředky kriticky vyjadřuje k nejrůznějším společenským a politickým problémům současné Číny. Výstava je prvním uvedením Badiucaovy tvorby v České republice a představí i jeho nejnovější díla věnovaná Ukrajině.

Čínský umělec a aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao, svými protestními aktivitami v posledních letech výrazně zaujal světovou veřejnost. Na podzim 2021 přinesla zahraniční média, která Badiucaa označují jako „čínského Banksyho“, zprávy o tom, že se čínská vláda pokusila zrušit jeho výstavu v italské Brescii. Také v Praze, den před zahájením české výstavy v Centru DOX, kontaktovala galerii čínská ambasáda s výzvou, aby výstava nebyla uspořádána.

Protestnímu umění se Badiucao začal věnovat poté, co zhlédl tajně natočený́ dokument o masakru na náměstí́ Nebeského klidu. Zanechal studia a v roce 2009 emigroval do australského Melbourne, kde pracoval jako učitel na základní́ škole a vytvořil zde své́ první́ satirické́ kresby. Několik let pracoval anonymně, na veřejných akcích vystupoval s maskou. V roce 2018 působil v Berlíně̌ jako asistent Aj Wej-weje, kterého považuje za svého nejvýznamnějšího učitele, a to jak z uměleckého, tak ideologického hlediska.

Vzhledem k opakovaným vyhrůžkám členům jeho rodiny se Badiucao rozhodl odhalit svou pravou identitu 4. června 2019, v den výročí masakru na náměstí́ Nebeského klidu, při představení dokumentárního filmu China’s Artful Disident / Čínský umělec v exilu, který bude v Centru DOX uveden v rámci doprovodného programu k výstavě spolu s Badiucaovou přednáškou a diskuzí.

Výstava mapuje umělcovu grafickou, malířskou i další tvorbu, která tematizuje porušování lidských práv, cenzuru uvalenou na čínské občany během pandemie covidu-19, represe disentu v Myanmaru během vojenského státního převratu v roce 2021, násilnou kulturní asimilaci Ujgurů či potlačené protesty obyvatelstva proti rostoucímu uplatňování moci Číny v Hongkongu.

„Ozvěny českého prostředí lze najít v Badiucaově poctě představitelům čínského disentu, především literárnímu vědci, filosofu a držiteli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, autorovi Charty 08, která po vzoru československé Charty 77 požadovala politické reformy a demokratizaci čínské společnosti. Ve vzducholodi Gulliver vzdává Badiucao hold básnířce a fotografce Liou Sia, manželce Liou Siao-poa, jejíž výstavu fotografií představil DOX v roce 2014. Českou stopu najdeme i v díle reflektujícím nedávné protesty v Hongkongu, kdy se jedním ze symbolů nesouhlasu stala Prahou inspirovaná Lennonova zeď.

První souborná Badiucaova výstava, jejíž koncept připravila kurátorka Elettra Stamboulis, byla poprvé představena v italské Brescii na podzim 2021. Pro výstavu v Centru DOX vznikla nová díla, která reagují na válku na Ukrajině a znepokojivý vztah mezi Čínou a Ruskem. Patří k nim i rozsáhlá site-specific instalace, kterou umělec vytvořil přímo pro výstavu v DOXu.

Badiucao využívá́ různé́ umělecké́ techniky a média, ale jeho nejsilnějším nástrojem pro šíření protestního umění zůstává́ Twitter, který́ začal využívat po opakované́ cenzuře čínské́ sociální́ sítě Weibo. Vystavoval v Austrálii a Spojených státech a jeho díla byla zveřejněna i díky Amnesty International, Freedom House, BBC, CNN a China Digital Times. V roce 2021 mu Garry Kasparov, prezident Nadace pro lidská́ práva, předal Cenu Václava Havla za kreativní́ disent.

Kurátorky:
Elettra Stamboulis
Michaela Šilpochová (DOX)

Výstava se koná ve spolupráci s Fondazione Brescia Musei.

Odborným partnerem je Sinopsis, projekt neziskové organizace AcaMedia, z. ú., realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a o dopadech v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

Záštitu nad výstavou převzal primátor hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib.

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Badiucao: Made IN China