Vernisáž výstavy Floria Floruit – Yvonne Vácha – Mané, Ludmila Smejkalová a Michaela Červená
Do 31. 8. 2022 je pro vážné zájemce v budově polikliniky Health Plus v Kartouzské ulici (3274/10,Budova F, Praha 5) a ve Vile Nový Smíchov (Radlická 19/1), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Floria Floruit – Yvonne Vácha – Mané, Ludmila Smejkalová a Michaela Červená.
Vážní zájemci především z řad sběratelů mohou na prohlídku objednat u kurátorky Magdaleny Schnitzerové na magdalena.schnitzerova@gmail.com.
Floria Floruit
“Život je krátký, až příliš krátký. Možná ale žijeme jenom tady a teď. Pokud je to tak, doufám, že jsi nezavrhl vzpomínku na dny, které přese všechno zůstavají klenotem našeho života, a neztratil ses v temném labyrintu myšlenek.”
Floria (Jostein Gaarder: Vita Brevis)
Floria Floruit – alegorické období hojnosti – slovní hříčka
ztělesňující záznam a uchování zářivých okamžiků lidských bytostí. Ne nadarmo je právě tato skupinová expozice spojena s jarem ve svém rozpuku, tvořivosti, životní síle na začátku nového cyklu přírody. Vizuální rozmanitost obrazů umělkyň Yvonne Vácha-Mané, Ludmily Smejkalové a Michaely Červené dává pocítit rovněž hojnost smyslovou. Formálním a významovým zdrojem expozice je neočekávaná symbióza jejich obrazů. Ty nám nabízejí jasnou příběhovou linku ryze feminního umění započatou hravým, abstraktním expresionismem Michaely Červené. Ta ve svých velkoformátových obrazech pracuje s nevšední kombinací materiálů a pro ni typickou lehkostí. Niterná a soustředěná malba vykresluje střípky života – deníkové záznamy plné poetiky, podpořené absolutní znalostí matérie látky – plátna, odkazující ke svému šťastnému dětství, návratu vzpomínek na něj a kouzelného pocitu domova v české krajině. Přesun od deníku ke snové lince a částečně deníkovým útržkům, spatřujeme v díle Ludmily Smejkalové. Její jasné a barevně vytříbené vyjádření přivádí diváky do dalekých krajin, plných rozkvetlých květin, palem, pyramid a širého obzoru. Snové stylizované krajiny s puncem luxusu oplývají designovými prvky a netradiční kombinací inspiračních zdrojů v níž se zračí živá příroda, lidsky stylizovaná příroda, inspirace starými herbáři a módou, módními doplňky, které dokáže autorka citlivě kombinovat a přiblížit se vizuálně svému snovému ideálu s neobyčejnou dávkou preciznosti zpracování. Oživlé nefigurativní sny získávají novou podobu v podobě závěrečné linky příběhu v podání umělkyně Yvonne Vácha-Mané. Její automaticky zhmotněné sny, odehrávající se v cizích krajinách si za své průvodce volí speciální formu života – bytosti pohybující se na pomezí základních tvarů, obdařené jasně rozpoznatelnými prvky. Automatismus je podpořen myšlenkami na utváření vlastního komplexního a niterného světa, plného harmonie a různých odstínů nálad, strukturovaně a rytmicky podaných, podpořeného poslechem hudby na pomezí synestesie. Autorka naplno využívá svého jedinečného nadání, ve kterém se snoubí citlivost vůči přírodě kolem, citlivost k vlastnímu vnímání a dar hlubokého pochopení esence věcí, pochopení rovněž nadsmyslových jevů, který s lehkostí sobě vlastní dokáže přenést na plátno a jiné matérie. Tento dar autorka zpečetila svou jedinečnou expozicí na dětském odddělení Ringhofferovy vily, věnovanou nejmenším divákům a všem, kteří se nebojí vrátit do nekonečného světa dětské fantazie. Tímto kruhově uzavírá širokou škálu témat a završuje jej svým transcendentním pojetím časovosti a smyslovost, která nám pokládá důležitou otázku: Kde se nachází ona křehká linie mezi světem fantazie a velkolepou krásou jejího ztvárnění?
Michaela Červená (*1997, Karlovy Vary)
Vycházející hvězda mladé umělecké generace vystudovala střední odbornou školu textilní. Textilu se věnovala také na UJEP, kde zároveň objevila kouzlo malby, jemuž propadla. Absolvovala stáž v Budapešti, kde se věnovala tkaní a výšivkám. Mezi její největší výstavy patří skupinová výstava v DSC Gallery (OFF-HIBIT, 2021), během které spolupracovala s návrhářkou Klárou Nademlýnskou. Její budoucnost směřuje k většímu proniknutí právě do malby. V současné době je sídlem její působnosti magický ateliér v prostorách kláštera Gabriel Loci. Přes svůj mladý věk, je její dílo součástí několika soukromých sbírek.
Ludmila Smejkalová (*1979, Praha)
Malířka, designérka, restaurátorka a oděvní výtvarnice je absolventkou Ateliéru malířství II školy Vladimíra Skrepla na pražské AVU. Absolvovala stáž v Portugalsku, které její tvorbu zásadně ovlivnilo. Výše zmíněné inspirační zdroje kombinuje s geometrickými vzory, jasnými barevnými plochami. Ve svých obrazech využívá metody vyřezávání, dodává obrazům na plastičnosti. Velkolepou výstavu představila v Pollansky Gallery (Noc a den/Vision Board, 2016), v níž zpracovala zdi samotné galerie. Autorka se rovněž věnuje akvarelu, sítotisku a návrhům designu – zaujala ji média jako látka a plakát. Mezi její sběratele patří významní čeští umělci. Rovněž je součástí sbírky Milana Knížáka pro Národní galerii.
Yvonne Vácha-Mané (*1969, Praha)
Všestranná česko-senegalská umělkyně vystudovala ateliér knižní malby UMPRUM. Věnuje se malbě, objektu, tanci, performance, herectví a grafice. Mezi její primární inspirační zdroje patří příroda. Z ní vzešlé motivy zpracovává svým fantaskním způsobem, vždy spojených s přesahem k procítění nálad, hudbou, imaginací a dekorativními prvky. Autorka se hluboce věnuje mezikulturnímu dialogu: absolvovala stáž v Meetfactory (Open call pro afročeské umělce, 2020) a navázala výstavou v galerii Display (Na ceste k černé výpovědi, 2021). Budoucnost své tvorby spatřuje ve zkoumání limitů automatické kresby. V současné době je zastoupena prestižní nizozemskou galerií Victory Art.
Expozice je doplněna skleněnými artefakty ze současných kolekcí prémiového designu společnosti Lasvit. Artefakty z kolekcí Born Broken, Crystal Rock, Frozen, Papilla, Yakisugi a Radiant reprezentují dvě roviny designu – geometrickou, odkazující rovněž k fantaskním světům a druhou z nich, jež je plně inspirována přírodou a vychází z organických tvarů.
………
Polikliniku Programu Health Plus najdete ve dvou objektech, ve kterých také probíhají zajímavé výstavy současného umění – v Kartouzské ulici (3274/10,Budova F, Praha 5) a ve Vile Nový Smíchov (Radlická 19/1, Praha 5).
Program Health Plus je moderní soukromé zdravotnické zařízení poskytující špičkovou komplexní ambulantní péči v ojedinělém prostředí se zázemím nejlepších lůžkových pracovišť. Sídlí v Pavilonu Jih v Kartouzské ulici v Praze 5, která je situována do bezprostřední blízkosti Obchodního centra Nový Smíchov.